TGC Sedat Simavi Ödülleri sahipleri

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) kurucu başkanı Sedat Simavi adına 38 yıldan bu yana gazetecilik, radyo, televizyon, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri, görsel lar ve spor alanları olmak üzere 9 dalda sanatçı, gazeteci ve bilim insanlarına verilen “Sedat Simavi Ödülleri“, törenle sahiplerine verildi.

The Marmara Taksim Oteli’nde gerçekleştirilen törene; TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç, Genel Sekreter Sibel Güneş,  Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter Yardımcıları Niyazi Dalyancı ve Ahmet Özdemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Celal Toprak, İhsan Yılmaz, Onursal Üyeler Şenes Erzik  ile Prof..Dr.Turgay Atasü, TGC Onur Kurulu Başkanı Ergin Konuksever, Onur Kurulu Sekreteri Mustafa Dolu, Balotaj Kurulu Sekreteri Haşmet Yavuz, Balotaj Kurulu Üyeleri Olay Tan, Şevket Uygun; Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Selami Turgut Genç’in de aralarında bulunduğu çok sayıda TGC üyesi katıldı.

Sedat Simavi ailesinden  Belma Simavi, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Basın Konseyi Genel Sekreteri Namık Koçak, Gazeteciler Cemiyeti () Genel Sekreteri Ümit Gürtuna,  Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Mehmet Köşker, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir ları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu,  Konrad Adenauer Stiftung (KAS) Türkiye Temsilcisi Dr. Colin Dürkop, Türk Tabipleri Birliği Başkanı (TTB) önceki başkanları Prof. Dr. Özdemir Aktan, İstanbul Tabip Odası Önceki Başkanı Prof..Dr. Taner Gören ile Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celâl Zeynioğlu’nun da aralarında bulunduğu 500 davetli yer aldı.

Ekol Lojistik Şirketi’nin desteğiyle gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Gökmen Karadağ’ın üstlendiği tören; Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, merhum Sedat Simavi, yitirilen ustalar, haber peşinde koşarken ölen ve öldürülen tüm gazeteciler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Törenin açılış konuşmasını TGC Başkanı Turgay Olcayto yaptı.

Başkan Olcayto
“Kurucu Başkanımız Sedat Simavi Türkiye’de gazeteciliğin ve dergiciliğin gelişmesi yolunda büyük çabalar harcamış, basınımıza Hürriyet gibi yüksek tirajlara ulaşan öncü bir gazeteyi kazandırmış değerli bir gazeteciydi. Çok yönlüydü Sedat Simavi. Gazeteciliğin yanı sıra usta bir karikatür sanatçısıydı. Sedat Simavi, 1.Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye’nin en sıkıntılı günlerinde ülkenin bağımsızlığını savunan ve bu uğurda çaba harcayan bir yurtsever olarak görülür.  Onun gazeteciliğe, bilime, sanata olan çağdaş tutumuyla bugüne getirdiğimiz 9 daldaki Sedat Simavi Ödülleri’nin örtüştüğünü görmek bizleri mutlu ediyor.

ÖDÜLLERİ KAZANANLAR VE ESERLERİ

GAZETECİLİK ÖDÜLÜ: Güngör URAS
Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan  “En Büyük 10’a Girecekken En Kırılgan 5’teyiz”  başlıklı dizisi ve Milliyet – Dünya Gazetelerindeki “Olayların İçinden” köşesi ekonomi yazılarıyla.

Seçici Kurul ayrıca, Bünyamin AYGÜN’ü Milliyet Gazetesi’nde yayınlanan “Kara Köleler” başlıklı yazı dizisi nedeniyle övgüye değer gördü.

RADYO ÖDÜLÜ:Ercan TANER – Mert AYDIN

NTV Radyo’da yayınlanan “Ateş Arabaları: 2. Dünya Savaşı ve Futbol” adlı ortak radyo programıyla.

Seçici Kurul ayrıca,Gamze SOFUOĞLU – Kürşat CEYLAN’ı NTV Radyo’da yayınlanan “Başka Bi Gözle: Koku” adlı ortak radyo programı nedeniyle övgüye değer gördü.

TELEVİZYON ÖDÜLÜ:Kenan ŞENER – Serdar EKEYILMAZ
CNN TÜRK’te yayınlanan “Soma’da Acı Gerçekler” adlı ortak televizyon haber programıyla.

Seçici Kurul ayrıca,Zühre SARAL GÖKAĞAÇ’ı TRT’de yayınlanan “Bir Ada İki Göç” adlı televizyon belgeseli nedeniyle övgüye değer gördü.

EDEBİYAT ÖDÜLÜ:Murat GÜLSOY“Gölgeler ve Hayaller Şehrinde” adlı romanıyla.

SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ:Prof. Dr. Cem BEHAR
“Bir Mahallenin Doğumu ve Ölümü (1494-2008)” Osmanlı İstanbulu’nda Kasap İlyas Mahallesi” adlı eseriyle.

Seçici Kurul Ayrıca,Altan ÖYMEN’i “…  Ve İhtilal” adlı eseri nedeniyle övgüye değer gördü.

FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:Doç. Dr. Hamza YEŞİLYURT
“Ramanujan’ın Rogers-Ramanujan Fonksiyonları İçin Verilmiş Olduğu Bazı Eşitliklerin Basit İspatları” adlı eseriyle.

Seçici Kurul ayrıca,Doç. Dr. İnanç ADAGİDELİ’ yi  “Elektron Saçılımının Topolojik Özelliklere Etkisi: Düzensizlik ve Süperörgülerden Majorana Fermiyonları” adlı eseri nedeniyle övgüye değer gördü.

SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:Doç. Dr. Devrim GÖZÜAÇIK
“Mikro RNA 181A, Açlık ve Rapamisin Tarafından Uyarılan Otofajiyi ATG5’i Hedefleyerek Düzenliyor” adlı çalışmasıyla.

Seçici Kurul ayrıca,Doç. Dr. Tamer Tevfik ÖNDER’i “Kromotin Modifikasyonu Gerçekleştiren Enzimlerin Yeniden Programlama Üzerindeki Etkileri” başlıklı çalışması nedeniyle övgüye değer gördü.

GÖRSEL SANATLAR ÖDÜLÜ:Onay AKBAŞ“Galeri Artist ve Arete Sanat Galerisi “Dalga” Resim si” ile .

SPOR ÖDÜLÜ:Galatasaray Odeabank Kadın Basketbol Takımı
“Avrupa Kadınlar Ligi Şampiyonu” olması nedeniyle.

Seçici Kurul ayrıca,Ümit Milli Erkek Basketbol Takımı’nı “Avrupa Basketbol Şampiyonu” olması nedeniyle övgüye değer gördü.

TGC Sedat Simavi Ödülleri sahipleri
TGC Sedat Simavi Ödülleri sahipleri
TGC Sedat Simavi Ödülleri sahipleri
TGC Sedat Simavi Ödülleri sahipleri
TGC Sedat Simavi Ödülleri sahipleri
TGC Sedat Simavi Ödülleri sahipleri
TGC Sedat Simavi Ödülleri sahipleri
TGC Sedat Simavi Ödülleri sahipleri