Arkeopera Cumartesi sohbetleri

Arkeopera Cumartesi sohbetlerinin bu  seneki ilk konuşmacısı  Sayın Nezih BAŞGELEN 3 Ocak Cumartesi Günü , saat 16:00-18:00 arasında düzenlenecek olan sohbetde “Surları,Kaleleri ve Hisarları ile Türkiye ” konulu sohbette yer alacak.

Nezih BAŞGELEN :   1978’de konusunda ülkemizdeki ilk popüler yayın olan Arkeoloji ve Dergisi’ni çıkardı. Dört ayda bir yayınlanan derginin en son 147. sayısı çıkarılmıştır. 1982’de kurduğu Arkeoloji ve Sanat Yayınları’nda yurdumuzun zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme, el kitapları, kataloglar, gezi rehberleri gibi 21 temel dizi üzerinden 400’e yakın başvuru eserinin yayımını gerçekleştirmiştir. 1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. lara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı. Ülkemiz insanına eski kentleri, antik harabeleri tarihi doğal mirasımızı sevdirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan kültür turlarını organize etti. Ülkemiz turizm programlarında yer almayan yörelerine binlerce kişiyi götürdü ve bilgilendirdi. Ülkemizin karakteristik zenginliğini oluşturan tarihi ve doğal değerlerin yok olmaması için mücadele etti. Yazdığı yazılar, verdiği konferanslar, yayınladığı kitaplar, düzenlediği lerle arkeolojinin ve eski eserlerin korunmasının ülkemiz kamuoyunda yer almasını sağladı. Bilimsel veriler ve tarihi kaynaklara dayandırarak 1970’li yıllarda Anadolu’nun en ucra köşelerine değin giderek gezi yazıları yayınladı. Yurt içinde ve yurt dışında arkeoloji ile ilgili toplantı ve etkinliklerde ülkemizi başarıyla temsil etti. Trakya ve Anadolu’da özellikle Doğu Anadolu’da yaptığı araştırmalar ve inceleme gezilerinde pek çok bilinmeyen kalıntı, anıt ve arkeolojik yerleşmeyi belgeleyerek bilim dünyasına tanıttı. Ülkemizin zengin kültürel mirasını sistematik bir şekilde fotoğraflarla belgeledi. Bu konuda saygın bir başvuru kaynağını oluşturdu.Türkiye ile ilgili eski seyahatname, resim, belge, kitap ve haritaları topladı. Arkeoloji, sanat tarihi, etnoğrafya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında makale, proje olarak yayınlanmış bine yakın çalışması vardır.

Arkeopera Cumartesi sohbetleri
Arkeopera Cumartesi sohbetleri

Ayrıca ArkeoPera‘da 2015’in ilk sergisi 6 Ocak’ta açılıyor. Mehlika Başın sinde Kedi, kuş, çiçek, böcek, insan… Onları son derece yetkin bir biçim algısıyla resme dönüştürüyor Mehlika. İç çizgilerinin doğal yansımalarını, hiç zorlanmadan, nerdeyse hazır bir halde buluyor zihninde. Portrelerinde bile… Öyle karşılarına geçip uzun boylu seyretmeden… Bu oluş sürecini, elbette onun olağanüstü duyarlılığı ile birlikte estetik kaygısı da tamamlıyor.

Mehlika Baş Camaltı Resim Sergisi
Mehlika Baş Camaltı Resim Sergisi
Mehlika Baş Camaltı Resim Sergisi
Mehlika Baş Camaltı Resim Sergisi

Adres: Yeniçarşı Cad. No: 66/A 34425 Galatasaray/