Taş Plaklarda Zeki Müren

1996 yılında Yapı Kredi Müzesi’nde açılan “Gramofon ve Taş Plaksinin danışmanlığını yapan, “Git Zaman Gel Zaman Gramofon ve Taş Plak Tarihi” kitabının yazarı, Açık Radyo’da “Taş Plaklarda Saz ve Söz” ve “Sadânüvis” programlarını yaparak eski müzik kayıtlarının tutulması ve bugünün insanlarının tanımasını, dinlemesini sağlayan müzik tarihçisi, çısı Cemal Ünlü Zeki Müren’in en eski ve sevilen eserlerini taş plaklardan dinletecek.

“Şarkılara duygu seren / Çilelere göğüs geren / Dertli gönüllere giren Zeki Müren 10 Ocak 2015 Cumartesi saat 19.00-20.00 arasında Cemal Ünlü tarafından yapılacak bir taş plak dinletisiyle anılacak.

Taş Plaklarda Zeki Müren
Taş Plaklarda Zeki Müren

İşte Benim Zeki Mürensergisi, Zeki Müren’in 18 yıldır Türk Eğitim Vakfı ile Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı arşivinde bulunan fotoğraflarını ve özel eşyalarını gün yüzüne çıkarıyor. Sanatçının, sağlığında ancak bir bölümünü düzenleyebildiği, diğer bir bölümü tarihsiz, açıklamasız halde duran, kimisi daha dün çekilmiş gibi canlı, kimisi yılların yorgunluğuna yenik düşmüş on bine yakın fotoğrafı, desenleri, kostümleri, plakları, leri, notları ve arşiv görüntüleri, kısacası dolu dolu geçmiş bir yaşamdan arda kalan belgeleri bir araya getiriyor.

Bu değerli serginin hazırlanmasında Zeki Müren’in önce tüm mal varlığını bağışladığı Türk Eğitim Vakfı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’nın sağladıkları katkının altını çizen Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Pazarlama ve Ürün Yönetimi Direktörü İmre Tüylü, “Sanata büyük önem veren Yapı Kredi Private Banking olarak, sanat projelerinin hayata geçirilmesine destek olmaya devam ediyoruz. Ziyaretçiler bu sergi ile hepimizin hayatında büyük yer edinmiş, Türk müziğinin efsaneleşmiş yıldızı ‘Sanat Güneşi’mizin sıra dışı hayatını adeta içindeymişçesine yaşayacak” dedi.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen ise “Sergi için seçilen kareler, Müren’in sahne ve çalışmalarına tanıklık ettiği kadar, luğundan başlayarak gündelik hayatına da bir pencere açıyor. 1950’lerden 1980’li yıllara uzanan zaman diliminde, hayatını milyonların gözü önünde, objektiflerin karşısında geçirmiş bu sıradışı yıldızın, popüler kültür tarihimizde kapladığı özel yeri düşünmek ve hatırlamak için bu sergi bulunmaz bir fırsat sunuyor. Hayranları, Sanat Güneşi’mizin hayatındaki ilk fotoğrafından, annesi ile birbirlerine gönderdikleri duygusal mektuplara, ajandalarına aldığı notlarından, lise çağındaki anılarına ve şiirlerine kadar birçok farklı doküman eşliğinde onu tanıma fırsatı yakalayacaklar” şeklinde konuştu.

Sergiyi 15 Ocak 2015 tarihine kadar Yapı Kredi Kültür Merkezinde ücretsiz gezebilirsiniz.

Sergi Ziyaret Saatleri

Yapı Kredi Kültür Merkezi İstiklal Caddesi No: 161 34433, Beyoğlu,

Pazartesi – Cuma: 10:00 – 19:00 Cumartesi: 10:00 – 18:00 Pazar: 12:00 – 18:00

Taş Plaklarda Zeki Müren
Taş Plaklarda Zeki Müren
Taş Plaklarda Zeki Müren
Taş Plaklarda Zeki Müren
Taş Plaklarda Zeki Müren
Taş Plaklarda Zeki Müren