Mogwai

Post-rock’ın ünlü temsilcisi Mogwai  13 Şubat 2015 19:00 da sahnede olacak.

Yoğun melodiler içeren ve zihinleri yolculuğa çıkaran parçalarıyla, post-rock’ın İskoçyalı temsilcileri Mogwai, aralık ayında piyasaya sürdükleri son EP’leri Music Industry 3, Fitness Industry 1’ın ardından 13 Şubat 2015 Cuma akşamı Volkswagen Arena’da hayranlarının karşısına çıkacak. Aklın sınırlarını zorlayan müzikleriyle dikkat çeken Mogwai i biletinizi şimdiden alın!

Pozitif Live’ın düzenlendiği konserde, 20 seneyi aşkın süredir müzik sahnesinin, özellikle de rock’ın alternatif yüzünün vazgeçilmez grupları arasında yer alan Mogwai, kışkırtıcı ve izleyenleri kendi dünyasının içine alan parçalarıyla dünyanın en iyi akustiğe sahip salonları arasında yer alan Volkswagen Arena’da konser vermek üzere geliyor.

90’ların ikinci yarısında Glasgow’dan dünyaya seslerini duyurmaya başlayan ve kısa sürede post-rock’ın vazgeçilmez grupları arasına giren Mogwai, çok yönlü müziklerinde farklı enstrümanları ustalık ve özenle kullanarak hüzünlü melodileri dinamik bas ve efektlerle bir araya getiriyor.

Mogwai, Glasgow’da kurulmuş bir rock müzik topluluğudur. 1995 yılında Stuart Braithwaite ve Dominic Aitchison tarafından kurulan grup, kuruluşundan bu yana geçen süre içinde post-rock olarak bilinen müzik türünde en etkili ve en tanınmış gruplardan biri haline geldi.

Genel olarak enstrümantal ve nispeten uzun süren, elektro gitar temelli bir müzik icra ederler. Tek bir temanın detaylandırılması üzerine çalışırlar ve dinamik kontrastlar ile melodik bas gitar riff’lerini kullanmaları ve gitarda distortion ve benzeri efektleri uygulamalarıyla ile ünlüdürler. Braithwaite, Mogwai’in müziğinde şarkı sözlerinin bulunmayışını ise şu şekilde açıklamıştır:

Bence insanların çoğu, odaklanacak şarkı sözüyle karşılaşmamaya alışık değiller. Şarkı sözleri bazı insanları gerçekten rahatlatıyor. Bana kalırsa bu kimseler şarkıya eşlik etmeyi seviyorlar ve bu işi bizim şarkılarımızda yapamayınca da biraz canları sıkılıyor. Grup ilk başlarda Glasgow’daki indie müziğinin meşhur plak şirketi Chemikal Underground ile anlaşmıştı, fakat şu sıralar Matador Records ve Play It Again Sam gibi farklı plak şirketleriyle çalışmaktalar. Bunun dışında Rock Action Records adıyla kendi plak şirketlerini de kurdular ki, bu isim The Stooges’un sonradan adını Rock Action olarak değiştiren davulcusu Scott Asheton’a hürmeten tercih edilmiştir.

Mogwai (Kanton dilinde “şeytan” veya “hayalet gibi anlamlara karşılık gelir), ismini Gremlins indeki yaratıklardan alır. Hâlbuki grubun gitaristi Stuart Braithwaite bu isim hakkında “Aslında belirli bir anlamı yok. Hep daha iyi bir isim bulmak istemiştik, ama şu veya bu gibi sebepler yüzünden bir türlü yapamadık.” demiştir.Müzik tarzları Dirty Three, Joy Division, Pink Floyd, The Jesus and Mary Chain, My Bloody Valentine ve Slint gibi grupların müziğinden etkilenmiştir. 2004 yılında grup, iki büyük ilham kaynakları olan Pixies ve The Cure adlı gruplarla turneye çıkma şansına da sahip oldu. Mogwai’in tarzı rahatlıkla shoegaze, math rock, art rock ve nadiren de enstrümantal heavy metal ile ilişkilendirilebilir.

Mogwai
Mogwai