PAYLAŞ
NÂZIM GECESİ

NÂZIM GECESİ

Başlangıçı sinevizyon gösterisi başlayacak de , Muammer Sun’un Nâzım Hikmet Destanı’nından bir bölüm seslendirilirken, Nâzım – Balaban görselleri ona eşlik edecek.
Sunum: Zafer Diper
Konuşmacı: Emin Karaca – Mistik, Romantik, Ağır Mahkum ve Göçmen Şair
- Gösteri: Zafer Diper (Bizim )
Dinleti: Seni Düşünmek Güzel Şey Şebnem Ünal (Soprano) & Volkan Akkoç (Piyano)
Gösteri: İ.Ü. Devlet vatuarı Pandomim Dalı / Kadınlarımız
Yöneten: Vecihi Ofluoğlu
Dinleti: Ufuk Karakoç
Ve Onur Konuğu: İbrahim Balaban

Bu etkinlik ücretsizdir katılım davetiyesizdir.  15.01.2015  Büyük Salon 20:00

Caddebostan kültür merkezi : Bağdat Caddesi Haldun Taner sok. No:11 / Kadıköy /

NÂZIM GECESİ
NÂZIM GECESİ

Ayrıca

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi’nden 113. yaşında Nâzım’a armağan… Nâzım Hikmet’in anısını ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla 15 Aralık 2014 tarihinde kapılarını açan Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, 15 Ocak’ta Nâzım Hikmet Konferansları dizisine başlıyor. Dizinin ilk konferansı ‘’Buzul Çağının Kamburu: Bir Tür Olarak Epik ve Kuvâyi Milliye’nin Tuhaf Hikâyesi’’ başlığını taşıyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Nâzım Hikmet Konferansları dizisinin ilk etkinliğinde Nâzım Hikmet’in en fazla ilgi gören ancak çoğu kez edebi niteliğinden çok siyasi içeriğiyle tanınan metinlerinden Kuvâyi Milliye ele alınacak.

Konferansta, yazılış ve yayım süreci 1930’ların sonundan 1960’ların ortalarına dek süren metnin epik kahramanlarından Kambur Kerim’in Kuvâyi Milliye‘den Memleketimden İnsan Manzaraları‘na uzanan tuhaf hikâyesi yeniden yorumlanacak. Erkan Irmak’ın konuşmacı olarak katılacağı konferans 15 Ocak’ta Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenecek.

Nâzım Hikmet Konferansları dizisi, şairin yapıtlarını, edebi ve du¨şu¨nsel kaynaklarını, yarattığı etkileri, içinde yaşadığı sosyal ve siyasi atmosferi ve tarihsel bağlamı kuşatacak nitelikte olacak ve önümüzdeki aylarda farklı disiplinlerden konuşmacılarla ilerleyecek.

Nâzım Hikmet Konferansları 1 Buzul Çağının Kamburu: Bir Tür Olarak Epik ve Kuvâyi Milliye’nin Tuhaf Hikâyesi

Konuşmacı: Erkan Irmak  15 Ocak 2015 Perşembe, saat 16:00-18:00 Rektörlük Konferans Salonu Etkinlik herkese açıktır.

Nâzım Hikmet Ran (15 Ocak 1902 – 3 Haziran 1963), daha çok Nâzım Hikmet olarak bilinen Türk şair, oyun yazarı, romancı, anı yazarı. “Romantik komünist” ve “romantik devrimci” olarak tanımlanır. Siyasi inançları yüzünden defalarca tutuklanmış ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. Şiirleri elliden fazla dile çevrilmiş ve eserleri birçok ödül almıştır.

Yasaklı olduğu yıllarda Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Ercüment Er adlarını da kullanmıştır. İt Ürür Kervan Yürür kitabı Orhan Selim imzasıyla çıkmıştır.Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmıştır ve dünyada 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilmektedir.

Şiirleri yasaklanan ve yaşamı boyunca yazdıkları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan Nâzım Hikmet, İstanbul, , Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre yattı. 1951 yılında Türk vatandaşlığından çıkarıldı; ölümünden 46 yıl sonra, 5 Ocak 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile bu işlem iptal edildi.Mezarı Moskova’da bulunmaktadır.

1 YORUM

Comments are closed.