Şair Cemal Süreya anması ve ödül töreni

Program Saat: 19:30 Kısa Gösterimi  Aydan Ay, Turgut Toygar

AÇILIŞ KONUŞMASI  Aykurt Nuhoğlu , Seyyit Nezir , Zuhal Tekkanat

Saat: 19:45 KONUŞMACILAR
Ülkü Tamer , Osman Şahin , Orhan Alkaya , Mustafa Köz , Niyazi Yaşar

Ödül Töreni ve plaketler
20:30  Kara Güneş – müzik dinletisi

21:30 Kokteyl  22:00 Kapanış  9 Ocak saat: 19.30’da Caddebostan Kültür Merkezi – Büyük Salon’da.

Şair Cemal Süreya anması ve ödül töreni
Şair Cemal Süreya anması ve ödül töreni

1931’de Pülümür’de doğdu.  Babası Hüseyin, annesi ise Gülbeyaz’dır. luğunun ilk yıllarını Erzincan şehrinde geçirdi. 1938’de Dersim İsyanı sonrasında ailesi Bilecik’e sürgün edildi. Bilecik’te ilkokula başladı ve Beyoğlu’nda bitirdi. Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olup Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi maliye ve iktisat bölümü’nü bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik, darphane müdürlüğü, Kültür Bakanlığı’nda kültür yayınları danışma kurulu üyeliği, Orta Doğu İktisat Bankası yönetim kurulu üyeliği ve 25 yılı aşkın Türk Dil Kurumu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Yayınevlerinde danışmanlık, ansiklopedilerde redaktörlük, çevirmenlik yaptı.

Ağustos 1960’tan itibaren yalnızca dört sayı çıkarabildiği Papirüs dergisini Haziran 1966- Mayıs 1970 arası 47, 1980-1981 arası iki sayı daha çıkardı. Pazar Postası, Yeditepe, Oluşum, Türkiye Yazıları, Politika, Yeni Ulus, Aydınlık, Saçak, Yazko Somut, 2000’e doğru gibi yayın organlarında ve yazılarını yayımladı.

İkinci yeni hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından sayılan Cemal Süreya’nın ilk şiiri “Şarkısı Beyaz” Mülkiye dergisinin 8 Ocak 1953 tarihli sayısında yayımlanmıştır. Geleneğe karşı olmasına rağmen geleneği şiirinde en güzel kullanan şairlerden birisiydi. Kendine özgü söyleyiş biçimi ve şaşırtıcı buluşlarıyla, zengin birikimi ile, duyarlı, çarpıcı, yoğun, diri imgeleriyle ikinci yeni şiirinin en başarılı örneklerini vermiştir. Ölümünden sonra adına bir şiir ödülü kondu. 1997’de de Cemal Süreya arşivi yayımlandı.