PAYLAŞ
Ücretsiz sinema keyfi

ücretsiz sinema keyfi için gezginneredeyi takip eden vizyonda kaçırdığınız leri ücretsiz seyredin.

Türler arası rahat hareket edebilen, pop kültürüne, fetişizme düşkünlüğünü korkusuzca aktaran, yeni anlatımlara merakını yitirmeyen, duygusallıktan kaçınmayan, disiplinli yönetmen François Ozon’un bugüne kadar çektiği tüm uzun metrajlı filmleri ve kısa filmlerinden bazı örnekleri İstanbul Modern’de izleyebilirsiniz.

Eğitimini Louis Malle, Alain Resnais, Claire Denis gibi prestijli film okulu La Femis’de tamamlayan Ozon, 1990’ların sonlarından itibaren başladığı yönetmenlik kariyerinde yaklaşık her sene bir film üretiyor.

Ücretsiz sinema keyfiOzon, çeşitli kısa filmlerin ardından deli dolu filmografisinin de habercisi olan ilk uzun metrajı Sitcom (1998) ile adını duyurdu. Fransız sının “kötü çocuğu” etiketiyle Pasolini’nin Teorema’sına gönderme yaptığı bu gerçeküstü kara komedinin ardından Rainer Werner Fassbinder’in aynı adlı, sahnelenmemiş oyunundan uyarladığı Kızgın Taşlara Düşen Su Damlaları ile melodrama olan hürmetini, absürt mizaha, abartılı stille ve eşcinsel karakterlere olan ilgisini ortaya koydu. Bu filmle Berlin Film i’nden Teddy Ödülü ile döndü.

Ücretsiz sinema keyfiHer biri şevk üzerine ve kışkırtıcı olan filmografisi aynı yıl Kumun Altında ile başka bir yöne doğru gitti: 25 yıllık eşi birdenbire ortalıktan kaybolan Marie rolünde Charlotte Rampling’i oynattığı bu güçlü dram Ingmar Bergman tarafından “başyapıt” ilan edildi. Fransız sinemasının ikon kadın oyuncularını bir araya getirdiği 50’lerin Hollywood melodramlarını canlandıran cinayet konulu müzikal 8 Kadın ve yine Rampling’i başrolde izlediğimiz gerilim ve entrika öyküsüyle Havuz ile daha büyük bütçeli filmler kulvarına geçebileceğini kanıtladı. Yine de tüm bu eklektik, üretken ve başarılı film listesine, Fransa’daki ticari başarısına rağmen asıl arzuladığı uluslararası kırılmayı Evde ile yaptı.

Ozon, filmografisinin daha olgun ikinci yarısını aydınlatan bu filmle birlikte yeni bir yola girdi. Son olarak 16. uzun metraj filmi Frantz ile karşımıza çıktı. Yarıştığı Venedik Film Festivali’nde başrolündeki Paula Beer’a Genç Yetenek Ödülü kazandıran siyah-beyaz dönem film Ozon’un filmografisinde farklı bir durak olsa da yolculuğunun her daim heyecan dolu ve sürprizlere gebe olduğunu işaretliyor.