Çikolatanın Yerli Tarihi

Çikolatayı sevmeyen yoktur sanırım neden bu kadar sevildiğini öğrenmek ister misiniz?

C.I.P. Kültürel Etkileşimler Noktası’nda çikolata konuşuluyor, Çikolatanın Yerli Tarihi kitabının yazarı, tarihçi ve turist rehberi Saadet Özen, çikolatanın Osmanlı döneminden bugüne nasıl geldiğini anlatacak ve kitabını imzalayacak.

Pek az gıda günlük hayatımızda çikolata kadar yaygındır ve onun kadar büyük bir itibara sahiptir. O kadar ki çikolatanın olmadığı ya da farklı olduğu zamanları hayal etmek bile zordur. Oysa çikolata bugüne, toplumla birlikte sürekli değişerek gelmiştir: Önceleri sıvı halde tüketilirken, ancak yirminci yüzyıl başında tablet haline gelmiş, hatta bir dönem eczanelerde ilaç olarak satılmıştır. Çikolatanın tarihi beslenme alışkanlıklarımızdan sağlığa bakışımıza, zevklerimizdeki dönüşümlerden reklâmların etkisine, pek çok konuda bize ipuçları verir. Belki de en önemlisi, geçmişin ismini bilmediğimiz kahramanlarının, sıradan insanların şaşırtıcı hikâyelerine bizi bir adım yaklaştırır. Saadet Özen işte bu serüveni zengin bir görsel malzeme eşliğinde C.I.P. dostlarıyla paylaşacak.

Saadet Özen’in kaleme aldığı Çukulata, Çikolatanın Yerli Tarihi, Nestlé’nin desteğiyle Ekim 2014’te Yapı Kredi Kültür Yayıncılık tarafından yayınlandı. Basında geniş yer bulan kitap, Dünya Kitap Dergisi’nin “2014 Yılının En İyi Gastronomi Kitabı” ödülüne layık görüldü.

C.I.P. Kültürel Etkileşimler Noktası’nın konferans salonunda, 31 Ocak 2015’te, saat 18.00’de başlayacak olan sohbet yaklaşık bir saat sürecek. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait, yerli ve yabancı arşivlerden gelen çikolatayla ilgili belge, reklâm ve fotoğrafların zenginleştireceği konuşmanın ardından isteyenler kitaplarını da imzalatabilecek. Kitabın destekçisi olan Nestlé de katılımcılara çikolata ikramında bulunacak.

Yer: C.I.P Kültürel Etkileşimler Noktası
Tarih: 31 Ocak 2015
Saat: 18:00
Adres: Taksim-Sıraselviler Cad. Soğancı Sk. No:3 Kat:3 Cihangir
Yol tarifi: Taksim’den Sıraselviler Caddesine gireceksiniz, Taksim İlk Yardım Hastanesi’nin karşısındaki sokak Soğancı sokaktır. (IRO’nun eski yeri, Bilsak Binası)

Rezervasyon:
ücretsizdir, kısıtlı kontenjandan ötürü rezervasyon yapmanız gerekmektedir.
1-Rezervasyon için bu sayfanın altında “Ticket” yazan bölümde kişi sayısını girerek “add to cart” tuşuna basınız.
2-“Proceed to check out” tuşunu tıkladığınızda rezervasyonunuzu yapabileceksiniz.
3-Sorulan soruları yanıtlamanız ve “place order” tuşunu tıklayarak işlemi tamamlamanız gerekmektedir.

http://cipevents.com/event/cikolatanin-yerli-tarihi/

Çikolatanın Yerli Tarihi Çikolatanın Yerli Tarihi
Çikolatanın Yerli Tarihi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here