11. İstanbul Japon Filmleri Festivali

11. Japon leri i 4-14 Şubat tarihleri arasında ’ta ücretsiz olarak gerçekleşecek. Filmler  Japonca olarak ve Türkçe altyazılı gösterilecektir. Gösterimler için davetiyeler her gün saatinden bir saat önce Akbank gişesinden dağıtılacak. Biletler salon kapasitesi ile sınırlıdır.  Mekan: Çok Amaçlı Salon

11. İstanbul Japon Filmleri Festivali
11. İstanbul Japon Filmleri Festivali

04.02.2015  19:00  14.02.2015 17:30 Tomucuklar Açarken  / Sakurasaku 

Yönetmen: Mitsutoshi Tanaka
Oyuncular: Naoto Ogata, Kaho Minami, Masato Yano, Karen Miyama
Yapım: 2014, Renkli, 107 dakika

Büyük bir şirkette çalışan Shunsuke, eşi, iki çocuğu ve babasıyla birlikte yaşamaktadır. Kendini fazlasıyla işine verdiğinden, farkında olmadan evle ilgili konular karısı Akiko’nun üzerine kalır. Oğlu Daisuke ve kızı Sakiko’nun da ne düşündüklerinin farkında değildir. Aile ilişkileri pek sıkı değilken, baba Shuntaro’ya demans teşhisi konur. Shunsuke bu gerçeği anlamak istemez ve ailesiyle duygu çatışması yaşar. Sonunda gerçekleri anlayan Shunsuke, önemli bir iş toplantısına katılmayarak babasının anılarının izini takip etmek üzere bir aile gezisine çıkma kararı alır. Shunsuke’nin bu davranışı karşısında şaşıran aile, ilkbaharın ilk günlerini geçirmek üzere Shuntaro’nun memleketine gittiğinde değişim başlar. Bu film, Masashi Sada tarafından yazılan aynı adlı kitaptan esinlenerek yapılmıştır.

05/13-02.2015  19:00  Rikyu’nun Yolunda 

Yönetmen: Mitsutoshi Tanaka
Oyuncular: Ebizo Ichikawa, Miki Nakatani, Danjuro Ichikawa, Nao Omori, Yusuke Iseya
Yapım: 2013, Renkli, 121 dk

Çay seremonisi ustası Sen no Rikyu, üç bin asker tarafından çevrilmiştir. Yağmurlu, fırtınalı ve gök gürültülü bir havada, İmparator Vekili Hideyoshi Toyotomi’nin emri ile harakiri yapmak üzeredir. Rikyu, kılıcını karnına tam saplamak üzereyken eşi Soon, Rikyu’ya eskiden beri şüphe duyduğu bir konu ile ilgili şu soruyu sorar : “Hayatında benden başka kimse var mı?”. Rikyu, bu soru üzerine 10’lu yaşlardan itibaren hayatında yaşadığı olağanüstü iniş ve çıkışları hatırlamaya başlar. Bu film, Kenichi Yamamoto tarafından yazılan ve 140. Naoki Sanjugo ödülüne layık görülen aynı adlı kitaptan esinlenerek yapılmıştır.

06/13-02.2015  16:00 Miyori’nin Ormanı / Miyori no Mori

Yönetmen:Nizo Yamamoto  Seslendirenler:Yu Aoi, Etsuko Ichihara, Hiroyuki Amano, Aya Takashima
Yapım:
2007, Renkli, 105 dk.

Anlaşamayan ebeveyn ile büyüyen 11 yaşındaki Miyori, babasının isteğiyle büyükannesine emanet edilir. Büyükannenin evinin yakınındaki ormanda yürüyüşe çıktığında çeşitli esrarengiz olaylarla karşılaşır. Yıldırım düşmesinden dolayı kırılan kiraz ağacında çiçek açması, orada olmaması gereken kaplanın ortaya çıkması gibi… Kısa süre sonra orman cinleri Miyori’nin önüne çıkar. Başka kimsenin göremediği cinler, yakın zamanda barajın altında kalacak olan ormanı kurtarmasını Miyori’den rica eder. Bu durumda Miyori ne yapacak….

06.02.2015  19:00 Kaligrafinin Gücü (Kızların Zaferi) 

Yönetmen: Ryuichi Inomata   Oyuncular: Riko Narumi, Rio Yamashita, Nanami Sakuraba
Yapım:
2010, Renkli, 121dk.

Japonya’nın başlıca kağıt üretim merkezi olan Ehime Eyaleti’nin Shikoku Chuo şehri “kağıt şehri” olarak bilinmektedir. Ancak ekonomik durgunluğun etkisiyle şehir refahını kaybeder. Satoko, Shikoku Chuo Lisesi, Kaligrafi Kulübü Başkanı’dır. Yazı ustası olan babasının beklentileri Satoko üzerinde baskı oluşturur. Etkin biçimde olmasa da Kaligrafi Kulübü’nün faaliyetlerine katılır. Bir gün, Ikezawa, doğum iznine ayrılan öğretmenin yerine geçici olarak Kaligrafi Kulübü’nün danışmanı olarak görevlendirilir. Ikezawa öğrencilerin önünde, müzik eşliğinde bir kaligrafi gösterisi yapar. Ikezawa’nın bu performası, herbiri çeşitli sorunlarla uğraşan kulüp üyeleri ve şehrin kendisi gibi bir durgunluk yaşayan Kaligrafi Kulübü için dönüm noktası olur. Hem Başkan Satoko’nun hem de kulüp üyelerinin kaligrafiye olan ilgisi canlanır ve yeniden harekete geçerler.

07.02.2015  17:30  Kelime Bahçesi / Kotonoha no Niwa

Yönetmen: Makoto Shinkai
Seslendirenler:
Miyu Irino, Kana Hanazawa, Fumi Hirano
Yapım:
2013, Renkli, 45 dk.

Ayakkabı tasarımcısı olmak isteyen Lise son sınıf öğrencisi Takao, okulu asıp eski Japon tarzı bir bahçede ayakkabı çizimleri yapmaktadır. Bir gün kendinden yaşça büyük, yirmi yedi yaşındaki Yukino adlı gizemli bir kadınla tanışır. İkilinin yolları daha sonra sık sık kesişmeye başlar. Yalnız bu karşılaşmalar hep yağmurlu günlerde olmaktadır. İkisi de ilişkilerini derinleştirip birbirlerine açılmaya çalışmaktadır. Ama yağmur mevsimi sona ermek üzeredir. Film Japonca olarak ve Türkçe altyazılı gösterilecektir.

07.02.2015  19:00 Ruhların Kaçışı / Sen to Chihiro no Kamikakushi

Yönetmen: Hayao Miyazaki
Seslendirenler:
Rumi Hiiragi, Miyu İrino, Takeshi Naito, Yasuko Sawaguchi
Yapım:
2001, Renkli, 124 dk.

Bu hikayenin başrolündeki Chihiro, 10 yaşındadır. Yeni gelişen bir bölgeye ailecek taşınırken yolunu kaybedip esrarengiz bir dünyaya girer ve yanlışlıkla Tanrıların toplandığı hamam “Aburaya” ya girer. Beddua ile domuz şekline dönüştürülen anne ve babasına dönemeyen ve yapayalnız kalan Chihiro, gizemli genç delikanlı Haku ile tanışır. Haku, Chihiro’nun anne babasını kurtarmak için bu hamamda çalışmak gerektiğini söyler. Chihiro, “Aburaya” nın sorumlusu Yubaba ile sözleşme yapıp orada çalışmayı başlar. Chihiro, gerçek dünyaya dönüp anne babasına tekrar kavuşabilecek midir?

http://instagram.com/p/ycbbGdjI8b/?modal=true

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here