Ali Kazma zamancı sergisi

Ali Kazma‘nın 2005’ten bu yana ürettiği işler arasından seçilen ve çoğunluğu Türkiye’de ilk kez gösterilen 22 videoyu bir araya getiren Zamancı bugün açılıyor. 30 Ocak–5 Nisan tarihleri arasında Arter’de  gezilebilecek çının “Engellemeler” ve “Rezistans” serilerinden işleriyle başka videolarını bir arada sunuyor, Ali Kazma’nın bugüne kadarki en kapsamlı kişisel sergisi.

Sergi küratörlüğünü Arter Sergiler Direktörü Emre Baykal üstleniyor.  Arter’in girişinde izleyiciyi karşılayan ilk iş olarak yerleştirilen “Saat Ustası” (2006) adlı video, Ali Kazma’nın 2005 yılında üretmeye başladığı “Engellemeler” serisinin ilk işlerinden , sanatçı şimdilik 18 parçadan oluşan bu seride düzenle kaos, yaşamla ölüm arasındaki gergin dengeyi ele alıyor. Serinin başlığı temel bir bilimsel gerçekliğe, şeylerin en nihayetinde çözülüp yok olacağına gönderme yapıyor.  Ali Kazma, “Engellemeler”de insanın dağılmaya, yitip gitmeye eğilimli bir dünyayı bir arada tutma çabasını ve bunu başarmak için geliştirdiği fiziksel üretimin çeşitliliğini, insan doğası içinde bu üretimin ne ifade ettiğini araştırıyor.”zamancı”,  Ali Kazma’nın 55. Venedik Bienali Türkiye pavyonu için kurgulayıp ürettiği “Rezistans” serisinden işlere de kapsamlı bir biçimde yer veriyor. Sanatçı, “Rezistans”ta, bedeni hem kendi kısıtlarından kurtarıp özgürleştiren, hem de sınırlayıp kontrol altına alan müdahale ve stratejilere odaklanıyor. “Rezistans” serisinden işler, Venedik’teki tarihi Arsenale binasındaki ilk gösterimdekine benzer bir yaklaşımla, bu sergide de, birbirleriyle diyalog kurmalarına imkân tanıyan açık bir düzen içinde gösteriliyor. Birbirini tamamlayan “Engellemeler” ve “Rezistans” serilerinden seçilen işlerin yanı sıra “zamancı”, Ali Kazma’nın “Bugün”, “Yokluk”, “Geçmiş”, “Yazılan” ve “Memur” gibi işlerine ve sınırlı sayıda basılan “Recto Verso” adlı kitaba da yer veriyor.

ARTER İSTİKLAL CAD. NO: 211 Beyoğlunda pazartesi ve resmi tatiller hariç hafta içi salı-perşembe 11:00-19:00 cuma-pazar 12:00- 20:00 saatleri arasında ücretsiz gezebilirsiniz.

Ali Kazma zamancı sergisi
Ali Kazma zamancı sergisi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here