43. İstanbul Müzik Festivali

43. Müzik i, bu yıl da müzikseverlere dopdolu bir program sunacak. “Kültürel Manzaralar” temasıyla 31 Mayıs-29 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin programı, İKSV’nin resmi konaklama sponsoru Martı Istanbul Hotel’de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Basın toplantısına, konuşmacı olarak, İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak ve Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreteri Canan Ercan Çelik katıldı.

İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak konuşmasında bu yılki festivalin teması ve programına dair bilgiler verdi. Geçtiğimiz yıl festival kapsamında yapılan “Pazar Klasikleri” ücretsiz açık hava serilerinin, bu yıl daha da zenginleştirilerek “Hafta Sonu Klasikleri” olarak müzikseverlere ulaştırılacaklarını duyurdu.

Toplantıda konuşan Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreteri Canan Ercan Çelik ise “Ülkemizde ve kültürü destekleme çalışmalarımızın bir parçası olarak müziğin yaygınlaşmasına, daha geniş kitleler tarafından sevilmesine ve farklı kültürlerle aramızda köprü oluşturmasına yönelik yatırımlar yapmak başlıca misyonlarımızdan biri. Bunu bizlere miras bırakan Kurucu ve Onursal Başkanımız merhum Asım Kocabıyık’ın liderliğinde Borusan, kurulduğu ilk günlerden bu yana İKSV’yi büyük bir heves ve heyecanla desteklemiştir. Uzun yıllardır destekçisi olduğumuz İstanbul Müzik Festivali, Borusan için ayrı bir öneme sahip. 2014 yılında dünyanın en prestijli klasik müzik festivallerinden BBC Proms’a davet edilerek ülkemize büyük gurur yaşatan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası da 11 yıldır festivalin sürekli orkestrası olma ayrıcalığını yaşıyor. Bu yıl teması ‘Kültürel Manzaralar’ olarak belirlenen İstanbul Müzik Festivali, çok kültürlü bir ülkede yaşamanın kazandırdığı duyarlılık ve hoşgörüye sahip çıkmanın gerekliliğini bizlere bir kez daha hatırlatacak” dedi.

43. İstanbul Müzik Festivali aralarında, Yuri Bashmet, Boris Berezovsky, Emmanuelle Haïm, Angela Hewitt, Paavo Jarvi, Kim Kashkashian, Patricia Kopatchinskaja, Christian Tetzlaff, Gidon Kremer, Yuja Wang gibi isimlerle dünyanın önde gelen topluluklarından Lozan Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, Kremerata Baltica ve Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti‘nin de bulunduğu 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ise festivalin bu yılki yerleşik konuk orkestrası olarak iki konsere imza atacak.

İki dünya prömiyeri ile üç Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak olan festivalde senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, resitaller olmak üzere toplam 27 konser yer alıyor. Festival bu yıl da farklı mekânlarda dinleyicilerle buluşacak. Festivale, bu yıl ilk defa konser mekânları arasında yer alan Heybeliada Aya Triada Manastırı’nın yanı sıra Aya İrini Müzesi, Sent Antuan Kilisesi, Süreyya Operası, Avusturya Kültür Ofisi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi, İş Sanat Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sarayı ile Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall ev sahipliği yapacak. Hafta Sonu Klasikleri başlıklı ücretsiz konserlerle ise Hollanda Başkonsolosluğu Bahçesi, Selamiçeşme Özgürlük Parkı, Sakıp Sabancı Müzesi “Atlı Köşk” Bahçesi ve Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi gibi mekânlarda festival müzikseverlere bir kez daha ulaşacak.

Festivalin, 40. yılında ülke çapında genç yetenekleri keşfetmek ve teşvik etmek amacıyla başlattığı “İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor” projesi bu yıl flüt dalında gerçekleştirilecek. Proje kapsamında, ülke çapında yapılacak seçmeler sonucunda jüri tarafından belirlenen bir genç flüt solisti, festival kapsamında 20 Haziran Cumartesi akşamı Süreyya Operası’nda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası’yla konser vermeye hak kazanacak.

Festival kapsamında, çeşitli konserler öncesinde festival sanatçıları ve müzik yazarlarıyla gerçekleştirilen Konsere Doğru söyleşileri, müzikseverlere daha zengin bir konser deneyimi yaşatmayı arzuluyor. Bu de  konuşmacılar konser programı, besteciler ve icracılar hakkında kısa bilgilendirmeler , eserlere ve dönemlere dair çarpıcı gözlemlerini paylaşacaklar. Orkestra şefi Cem Mansur, müzikolog Ersin Antep, eleştirmen Asuman Büke Kafaoğlu ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü müzikolog Yeşim Gürer Oymak programlarının içeriğine dair dinleyicilerle bilgilerini paylaşırken, koro şefi Hagop Mamigonyan besteci Tigran Mansuryan ile festival siparişi eserinin dünya prömiyeri öncesinde bir röportaj gerçekleştirecek. Kısa süre önce yayınlanan ve çok beğenilen Mozart kitabının yazarı flüt sanatçısı Aydın Büke ise Fazıl Say’la Mozart Maratonu başlıklı serinin tüm konserleri öncesinde besteci ve müziğiyle ilgili konuşacak.

43. İstanbul Müzik Festivali konserlerinin biletleri 14 Şubat Cumartesi günü saat 10.00’dan itibaren:

• Biletix satış noktaları,
• Biletix Çağrı Merkezi (0216 556 98 00),
• Biletix web sitesi (www.biletix.com),
• Ana gişe İKSV (10.00–18.00 saatleri arasında açık olan ana gişe, 15 Şubat hariç pazar günleri kapalıdır.)

Festival biletleri süresince Aya İrini Müzesi’nde yer alan gişeden de alınabilir. Lale Kart sahipleri festival biletlerinde %20–25 oranındaki “Lale üyelerine özel indirim”lerden yararlanabilecekler.

Festivalin 31 Mayıs Pazar akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek açılış töreni için sınırlı sayıda bilet satışı da yapılacak.

Konservatuvarların Müzik ve Şan Bölümü Öğrencileri Bu Yıl da Festival Konserlerini Ücretsiz İzleyecek

Konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri bu yıl da İstanbul Müzik Festivali konserlerine ücretsiz girebilecek. Öğrencilerin katılmak istedikleri konserden 1 gün önce rezervasyon@iksv.org adresine isim, soyisim, öğrenci belgelerini mail atarak rezervasyon onayı almaları gerekiyor. Rezervasyonlar kapasite müsaitliği doğrultusunda onaylanacaktır.

43. İstanbul Müzik Festivali
43. İstanbul Müzik Festivali

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here