Türksoy Basın Ödülleri Töreni
Türksoy Basın Ödülleri Töreni
Türksoy Basın Ödülleri Töreni

Haldun Taner ve Türksoy Basın Ödülleri Töreni, Devlet Opera ve Balesi Binası’nda Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in katılımıyla gerçekleşti. Törene Bakan Ömer Çelik’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Törende farkındalık oluşturan Türk ve çeşitli Türki devletlerin gazetecilerine ödüller verildi. TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, 2015 yılının ‘Haldun Taner Yılı’ ilan edilmesine ilişkin, bu yılın anısına hazırlanan hediyesini ve bir madalyonu Bakan Ömer Çelik’e taktim etti.

Bakan Ömer Çelik burada yaptığı konuşmada, TÜRKSOY’un, Türk dünyasının UNESCO’su olduğunu söyledi.

TÜRKSOY’un, Türk kültürünün bugün pek çok devlete yayılmış ortak özelliklerini öne çıkarma konusunda vazgeçilmez bir kurum olduğunu belirten Bakan Ömer Çelik, “Devletlerin sayısı değişebilir, devletlerin ismi değişebilir ama bizi bu bağlamda birbirimize bağlayan ortak kültür tektir. TÜRKSOY, devletleri oluşturan halkların arasındaki ortak yazılımı, ortak duyguyu, tarihdaşlığı ve duygudaşlığı yaşatan kültürün bugün yenilenerek çeşitli temsillerle çeşitli ülkelerdeki soydaşlarımıza ulaştırılmasında öncü ve stratejik bir rol üstleniyor” şeklinde konuştu.

Bakan Ömer Çelik, TÜRKSOY’un şimdiye kadar pek çok devletin önemli figürleriyle ve fikir adamlarını yılın kişisi ilan ettiğini kaydetti.

İlk defa Türkiye’den, Anadolu topraklarından bir kültür-sanat adamının yılın kişisi olduğunu vurgulayan Bakan Ömer Çelik, 2015’in Haldun Taner yılı ilan edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bakan Ömer Çelik, kültür sanat kurumlarında Haldun Taner oyunlarının lenmesini önemsediklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Haldun Taner’in saygıdeğer eşi bize bir mesaj göndermiş. Fakat esas olan kültür-sanat insanlarının, devlete ve siyaset adamlarına minnettarlık duyması değildir, devlet ve siyaset adamları her zaman kültür-sanat insanlarına minnettardır. Çünkü onlar bizim kültürümüzü, tarihin derinliklerinden gelen duygu birlikteliğimizi, tarihdaşlığımızı, duygudaşlığımızı bugüne yansıtıyorlar ve bugünden de geleceğe götürecek şekilde eserler ortaya koyuyorlar. Bir kere daha Türkiye Cumhuriyeti’nin Kültür Bakanı olarak Haldun Taner’in şahsında bütün kültür ve sanat insanlarımıza minnettarlığımızı arz etmek isterim.”

Bütün Türki cumhuriyetlerde, Haldun Taner adına ve piyes yarışması düzenleyeceklerini söyleyen Bakan Ömer Çelik, kazanan eserleri de ödüllendirerek, tüm Türki cumhuriyetlerde gösterime sokacaklarını bildirdi.

“Haldun Taner bir kültür anıtıdır”

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk dili konuşan halklar arasındaki kardeşliği güçlendirmek ve Türk kültürünü dünyaya tanıtmak için çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Abdulla Tukay’ı, Mukan Tölebayev’i, Mahtumkulu ve daha pek çok önemli kültür insanını bu vesileyle hatırlayan teşkilatımız, tüm faaliyetlerinde aynı dili, kültürü, tarihi paylaşan halklarımızı birbirine yaklaştırmayı amaç edinmiştir” dedi.

Türk edebiyatına ölümsüz eserler bırakan Haldun Taner’in yaşamı boyunca son derece mütevazı bir kişilik örneği sergilediğini belirten Kaseinov, şunları belirtti:

“Öyküden oyun ve deneme yazarlığına, fıkralarından söyleşi ve anılarına kadar, tüm birikimini sanatla sarmalayarak bizlere sunan Haldun Taner, eserleriyle bugün kültür hazinemizin baş köşesindeki yerini çoktan almıştır. Türkçeyi bütün kıvraklığı ve zenginliği ile ustaca kullanan yazar sadece Türkiye için değil tüm Türk dünyası için önemli bir değerdir. Haldun Taner bir kültür anıtıdır. 2015 Haldun Taner yılı kapsamında gerçekleştirilecek olan tüm bu çalışmalar sanatçının eserlerinin yeni coğrafyalarda sahnelenmesini ve onun yeni nesillerce daha çok tanınmasını sağlayacaktır.”
Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleştirilen TÜRKSOY Daimi Konseyi 32. Dönem Toplantısı’nda Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının teklifi üzerine 2015 yılını Haldun Taner Yılı olarak ilan edilmişti.

TÜRKSOY Basın Onur Ödülleri

Konuşmaların ardından, Türk kültürünün tanıtılması ve zenginleştirilmesine yaptıkları katkılardan dolayı Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkmenistan, Makedonya, Başkurdistan, Dağıstan, Hakasya ve Tataristan’dan gelen 18 gazeteciyle Türkiye’den 5 gazeteciye ödül verildi.

te, Haldun Taner’in eserlerinden seçilmiş bölümler Ankara Devlet Tiyatrosu ve Samsun Devlet Opera ve Balesi işbirliğinde sahnelendi.

Haldun Taner’in hayatını konu alan kısa gösterimi ve sanatçının eserlerinin yer aldığı bir afiş sergisi de açıldı.
Heyet yarın da Kapadokya’yı ziyaret edecek. Nevşehir ziyaretinin ardından ’a geçecek heyet, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi), Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nde temaslarda bulunacak. 28 Şubat’ta İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarına yapılacak gezinin ardından program sona erecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here