PAYLAŞ
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.

Dünyada 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

8 mart kadınlar günü leri : Suzan Kardeş & Yasemin Göksu i 8 mart saat 13:00 Şişli kültür merkezinde ücretsiz

Suzan Kardeş & Yasemin Göksu
3 Kadın Bin Turna
3 Kadın Bin Turna

3 Kadın Bin Turna” adlı oyunu 6 Mart’ta Şişli Kent Kültür Merkezi’nde kadınlarımız için sahne alıyor. Etkinliğimize tüm yurttaşlarımız davetlidir. Etkinlik ücretsizdir. Yer: Şişli Kent Kültür Merkezi Tarih ve Saat: 6 Mart / 20:30

Didem  ve Sinem Balık konseri 8 mart MKM de ücretsiz gerçekleşecek. Kokteyl 19:00 Konser: 20.00

Didem ve Sinem Balık

Şişli Belediyesi halk korosu konseri 8 Mart 2015 pazar saat 20:00 Şişli kent kültür merkezinde sahne alacak. Konseri ücretsiz dinleyebilirsiniz. 8 mart’ta grubun erkek koristleri etek giyerek Kadına şiddete son mesajı vermek için sahne alacak.

şişli belediyesi halk korusu
ataşehir

7 Mart ataşehir NovadaAvm önünde buluşup yürüyorlar saat :19.00 yürüyüş sonrası Selçuk Balcı konseri olacak.

Bir Cevap Yazın