Nisan'da Adana portakal çiçeği festivali
Nisan'da Adana portakal çiçeği festivali nisan'da adana portakal çiçeği festivali
Nisan’da Adana portakal çiçeği i

Yılda sadece bir kez, en fazla 2 hafta sürecek bu coşkuyu kaçırmamak için Nisan ayında portakal çiçeği festivali için yolunuzu Adana düşürebilirsiniz. Portakal çiçeği mevsimi, iklim durumuna göre birkaç gün farketmekle birlikte, genellikle 5-20 Nisan tarihleri arasındadır. Bu müthiş deneyimi herkesin yaşayabilmesi için, 3.Portakal çiçeği karnavalı 4-5 Nisan 2015 de gerçekleşecek. 4 Nisan cumartesi günü dev bir kortej yürüyüşü ile başlayacak festival Adana sokaklarını şenlik havasına çevirecek.

Festivalin ayrıntılı programı nisan'da adana portakal çiçeği festivali

Festival kapsamında kostüm tasarım yarışması da var 27 martta kadar katılabilirsiniz.

nisan'da adana portakal çiçeği festivali

Peki festival kapsamında buralara kadar gelmişken neler tadabilirsiniz.

Adana Kebap: Adana denilince ilk akla gelen Adana Kebaptır. Adana’da her gün en az 1 öğün mutlaka kebap yiyen bolca insan vardır. İşte böyle bir şeydir Adana Kebap, her gün yeseniz sıkılmazsınız. Adana’ya gelen ziyaretçilerin, kaldıkları süre boyunca bolca kebap yediklerine tanık olmuşumdur çoğu kez. Adana’da günün 24 saatinde kebap yemek mümkündür. 24 saat boyunca açık olan kebapçılar şehrin birçok noktasında bulunmaktadır.

Lahmacun: Adana lahmacunu diğer şehirlerdeki lahmacunlardan farkı tam orta boy ve yuvarlaktır. Bir porsiyonda 5 tane servis edilir.

Sıkma:İçi peynir ve/veya patates gibi malzemelerle doldurulan sıkma, elde açılan hamurdan yapılır.

Kazan Simidi: Çukurova’ya özgü bir simittir. Taş fırında pişirilen, şekersiz, örgülü simit Adana’da

Bici Bici: Sadece Adana’da bulabileceğiniz Bici Bici rendelenmiş buz, nişasta, pudra şekeri ve şerbetten oluşur.

Aşlama: Meyan kökü şerbetine Aşlama adı veriliyor. Serinlemek için ideal bir içecek. Sırtlarında ibrikler ile dolaşan seyyar satıcılara Adana’nın her yerinde rastlayabilirsiniz. Nisan’da bulmak kolay olmayabilir, ama rastlarsanız mutlaka deneyin. Buzlu çay tadına yakın, serinletici etkisinin yanı sıra böbreklere çok iyi geldiği söylenen aşlamayı mutlaka deneyin.

Şalgam Suyu: İyi şalgama acı konulmaz. Şalgam, mayalanarak yapılan, mayalandıkça kendine özgü sodamsı keskin tadına ulaşınca tüketilen bir içecektir.

Şırdan: Adana’nın en eski ve yöresel yiyeceklerinden biridir. Şırdan olarak anılsa da aslı Şırdan Dolması’dır. Kuzu’nun midesinden yapılan şırdan pek makbuldür. Yaz kış fark etmez Adana’nın her köşe başında bir Şırdan satana rastlamak mümkündür. Tadı mumbar dolması gibidir.

Adana’da Görülmesi Gereken Yerler

Büyük Saat Kulesi: Kent gezisine başlayabileceğiniz en iyi yer ise Büyük Saat Kulesidir. Kentin en eski yapılarından biri olan 1507 tarihli Ulu Camii’nin güneyindeki Ali Münif Caddesi’nde bulunan 32 metre yüksekliğindeki kule 1882 yılında, Adana Valisi tarafından inşa edilmiştir. 32 metre yüksekliğiyle Türkiye’deki en uzun saat kulesidir. Fransız işgali sırasında hasar görmüş ama 1935’te yeniden inşa edilmiştir.

Ulucami: Ramazanoğulları tarafından yapılan en büyük ve meşhur camidir. Hala dimdik ayaktadır. Osmanlı devrinde tamirat görmüştür. İnşaatına 1513’de başlanmış ve inşaat 1541’de Piri Mehmed Paşa tarafından bitirilmiştir. Selçuklu, Memluk ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşır.

Taşköprü: Seyhan Nehri üzerindeki şehrin iki yakasını birleştiren Taşköprü, Romalılardan kalmadır. 3.10 m yüksekliğinde 13 m genişliğinde 21 gözlü ve taştan yapılmıştır. 17. Yüzyılda esaslı bir tamir görmüştür. Sultan Üçüncü Ahmed (1713) Adana valisine Taşköprü’nün tamiri için ferman göndermiştir. 1847’de ise, Sultan Abdülmecid Han tamir ettirmiştir. Günümüzde 21 gözden sadece 14’ü kalmıştır.

Adana’ya Ulaşım  Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Lefkoşa Ercan Havalimanı, Antalya, Trabzon ve Van Havalimanlarından Adana Şakirpaşa Havalimanına doğrudan uçuşlar gerçekleşmektedir. Ayrıca Adana’ya otobüs ve trenle ulaşım da mümkündür.

http://www.nisandaadanada.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here