Focus (Gözünü Aç)
Focus (Gözünü Aç) Focus (Gözünü Aç)
Focus (Gözünü Aç)

Yine bir günü ve yine yolumuz bir salonunda bu sefer bir öngösterim için düşüyor. Seyredeceğim film, başrollerini Will Smith, Margot Robbie, Rodrigo Santoro, Stephanie Honore ve B.D. Wong’un paylaştığı, yönetmenliği Glenn Ficarra-John Requa ikilisi yaptığı. Türkçe’ye her ne hikmetse Gözlerini Aç (Focus) olarak çevrilen aksiyon filmi.

Will Smith uzun bir aradan sonra bu kez karşımıza işinin ehli, üst düzey bir dolandırıcı Nicky rolünde çıkıyor. Nicky, işinde çığır açan ve bu işin getirdiği para pul ve şaşaalı yaşamın her türlü nimetinden sonuna kadar faydalanan biri. Ancak sürekli tetikte ve adımlarını dikkatli atıyor. Ta ki günün birinde tesadüf eseri Jess (Margot Robbie) ile karşılaşana kadar. Margot Robbie, burada Para Avcısı’ndaki (The Wolf of Wall Street) rolüne benzer bir şekilde etkileyici şarışın rolünde karşımıza çıkıyor. Ancak bu sefer görselliği ile olduğu kadar oyunculuğuyla sivriliyor. Başta öğrenmeye hevesli, yetenekli çırak ve onu himayesine alan usta ilişkisi kısa sürede aşka dönüşüyor. Ancak film klasik tadında ilerleyecek ve işler tekdüze gidecek derken bu romantik ilişkinin kendi sınırlarını tehdit etmesinden korkan Nicky, Jess ile ilişkisini aniden kesiyor. Sonrasında zamanı biraz ileri saran film, Jess’i ustasından öğrendiği son ders ile başarılı femme fatale olarak Nicky’nin karşısına olmadık bir yerde olmadık şekilde çıkarıyor ve sonrasında hikaye bol aksiyonlu, bol ters köşeli ve aldatmacalı olarak ilerliyor.

Focus (Gözünü Aç)

Film görsel anlamda oldukça doyuran, hatta zaman zaman yoran bir film. Özellikle zengin Nicky rolünde Will Smith, her köşede bol bol kas gösterisi yapıp, ağlak suratıyla “cool adamım ben!” imajı vermek için kendini çok yormuş. Ancak bu rolde biraz eksik kalmış. Margot Robbie de kendinden beklenen seksi imajın hakkını vererek aksiyon filmlerinin olmazsa olmazı seksi ve akıllı kadın rolünün hakkından gelmiş. Ancak buna rağmen filmin kurgusu bir yerde yormakta ve filmi çıtır çerez olmaktan öteye geçirememekte. Yani görüntü var ama içerik biraz ondan biraz bundan olduğu için sallantıda. Yine de, biraz kafa dağıtmak ve biraz da eğlenmek isteyenler için uygun bir film olduğunu söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here