Insurgent (Kuralsız)
Insurgent (Kuralsız) Insurgent (Kuralsız)
Insurgent (Kuralsız)

Bilindiği üzere Hollywood son yıllarda senaryo sıkıntısı çekmesi sebebiyle yeni kaynaklar arayışına girmiş, uzakdoğu sı uyarlamalarıyla günü kurtarmaya çalışırken imdadına o dönemde patlayan fantastik roman furyası yetişmişti. Fantastik tarihi coğrafyalar, vampir hikayeleri derken Açlık Oyunları (Hunger Games) ile birlikte alternatif dünyalar bir anda etrafımızı sarmaya başladı. İşte Kuralsız (Insurgent) da tıpkı Açlık Oyunları serisi gibi alternatif bir evren sunan, Veronica Roth’un tüm dünyada çok satan romanından beyazperdeye uyarlanan Uyumsuz (Divergent) serisinin ikinci i olarak kaldığı yerden devam ediyor.

Yönetmenliğini Robert Schwentke’in yaptığı filmin senaryosunu Brian Duffield uyarlamış. Filmin başrollerinde yine ilk filmde olduğu gibi Shailene Woodley, Ansel Elgort ve Theo James yer almakta.

Serinin ilk filmini şöyle bir hatırlarsak alternatif bir dünyada yaşayan insanların barışcıl amaçlarla farklı gruplara bölündüğünü ve her grubun kendine göre bir mesleğinin olduğu görmüştük. Toplumun da bu gruplar arasındaki hiyeraşik yapı üzerinden kurulduğunu, belli bir yaşa gelen gençlerin kendilerine göre bu gruplardan bir tanesini seçtiğini ve buna göre yaşadıklarını izlemiştik. Ancak her zaman olduğu gibi burada da kendini hiçbir yere ait hissetmeyen ve kendisinin farklı olduğunu keşfeden karakterimiz Tris mevcuttu ve öykü onun üzerinden ilerlemekteydi. Uyumsuz adı verilen grubun parçası olan ve düzene tehdit oluşturdukları vurgulanarak yokedilmeye çalışılan Tris (Shailene Woodley) ve sevgilisi Four (Theo James) hayatta kalabilmek ve sevdiklerini kurtarabilmek için ayaklanma başlatmışlardı. Filmin sonunda Tris hem çevresindeki insanları hem de işleyen bu düzeni değiştirecek güce sahip olduğunu keşfetmişti. Serinin devam filminde ise bu sefer Tris ve Four kurulu hiyerarşik düzeni yok etmek için yola çıkıyor ve bir devrim başlatıyor. Ancak bunu yaparken sevdikleri üzerinden sınava tabi tutuluyor ve onları kaybetmemek adına türlü zorluklarla savaşıyor.

Insurgent (Kuralsız)

Film, bir devam filmi olması sebebiyle bir yere bağlanmadan devam etmekte ve serinin ilk filmini bilmeyenler için biraz zorlamakta. Filmin 3 boyutlu olması ise çok bir şey katmamış. Yani olmasa da olurmuş diye düşünüyor insan. Çünkü pek de kendinizi o distopyadaymış gibi hissetmiyorsunuz. Ancak yine de görsel anlamda oldukça doyurucu sahneler mevcut. Bunun yanında bu tip romanların klişe masum seçilmişi rolünde Tris yani Shailene Woodley rolünde fena durmasa da Theo James yani Four karakteri ile birlikte filmi kurtarmaya yetecek oyunculuk lediklerini söyleyemem. Ama bu tarz filmlerin kitlesinin gençlere hitap ettiğini ve daha önce de dediğim gibi bir devam filmi olduğunu düşünürsek benzerlerine göre daha başarılı olduklarını söyleyebilirim. Ayrıca, yine benzerlerine nazaran daha az klişe ve daha fazla gerçekçilik sözkonusu. Filmin bence parlayan yıldızları, Jeanine karakerini canlandıran Kate Winslet –ki bu kadın Meryl Streep olma yolunda hızla ilerliyor- ve Whiplash’en tanıdığımız, kendisine inatla verilen kasıntı ve uyuz tipleri başarıyla canlandıran Peter karakterinin kendisi Miles Teller. Kısaca seriyi takip edenler için seyredilmesi gereken bir film olmakla beraber, bilmeyenleri de film sonrası meraklandıracak bir film olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here