4.Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali
4.Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali 4.uluslararası opus amadeus oda müziği festivali
4.Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği i

4. Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali bu sene de farklı mekânlarda müzikseverlerle buluşacak. 14 Nisan’dan 26 Mayıs’a kadar sürecek olan bu seneki festivalde, bir kez daha farklı çağlara ait pek çok oda müziği eseri müzikseverlerle buluşacak.  Klasik müzikseverlerin oda müziğine olan sevgisi ve ilgisi ile dördüncü kez gerçekleşen festival Avrupa’daki önemli çıları ve toplulukları Türk izleyicileri ile buluşturacak.

Bu evreni yaratan müzisyenlerin sayısı opera, senfoni, oratoryo gibi müzik formlarındaki sanatçılardan sayıca çok daha az gösterişli ama derinliğiyle göz kamaştırıcı. Ve gerçekten mucizeler yaratacak kudrete sahip bu küçük toplulukların oda müziği eserlerini icra ederken yarattıkları  dünya  kelimelerle anlatılamayacak kadar özel.

AYBULUS-ÜNALDI-BASMACIOĞLU  

14 Nisan Salı | 20:00  Türkan Saylan Kültür Merkezi – Maltepe

Gökhan Aybulus- piyano  Özgür Ünaldı- piyano  Kandemir Basmacıoğlu – piyano

* Festivalin bu etkinliği ücretsizdir. Davetiyeler Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nden temin edilebilir.

RADIO ANTIQUA

28 Nisan Salı | 20:30  Sent Antuan Kilisesi, Beyoğlu 40 / 50 / 60 / 70 TL

Leandro Marziotte – kontrtenor  Lucia Giraudo – barok keman   Isabel Favilla – barok fagot ve blokflüt
Giulio Quirici – teorbo ve barok gitar  Petr Hamouz – barok çello

Radio Antiqua 2012 yılında Hague’da kurulan uluslararası bir topluluk. Uzmanlık alanları Klasik öncesi dönemlerin müziklerini, bu çağların çalgıları ve performans pratikleriyle—orijinal hallerine en sadık şekilde; tarihsel bilinçle şekillenmiş bir yaklaşımla—gerçekleştirmek. Başta bu yaklaşımın merkezi Hollanda’da olmak üzere, böylesi bir çerçeveyi benimseyen birçok prestijli festivalde başarılı ler yapmışlar; Innsbrucker Festwochen Der Alten Musick (Avusturya), Göttingen Händel Festival (Almanya), Grachten Festival, Utrecht Oude Muziek Festival (Hollanda), Festival d’Ambronay (Fransa) ve Pavia Barocca (İtalya), bunlardan bazıları.

 TRIO CONDUCTUS

7 May Perşembe | 20:00 Aşkenazi Sinagogu, Karaköy 50 / 60 / 70 TL

Marcello Fera – keman  Nathan Chizzali – çello  Silvio Gabardi – kontrbas

Avrupa çoksesli müziği belki de en zengin, çarpıcı örneklerini, sadece üç sesle sağlanan girift bir ses örgüsüyle kazandı; topluluğumuzun adı ve duruşu da, şüphesiz bu farkındalığı yansıtıyor. Festivalimizin üçüncü konserinde operanın, hattâ 16. yy Modernizmi’nde müziğin, kurucusu sayılan Monteverdi’den Amerikan yerel “blue grass” kültürünün harika çocuğu Mark O’Connor’a; 14. yy Ars Nova’sının önderi Francesco Landini’den 20.yy Modernizmi’ne yön veren usta şef ve besteci Bruno Maderna’ya; hattâ Arturo Zardini ve Marcello Fera gibi müziği iletişimin en güzel kanallarından biri kılan bestecilere, ilgi ve keyifle dinlenecek bir seçki bizleri bekliyor olacak.

BİLKENT NEFESLİ TOPLULUĞU

17 May Pazar | 20:00  Surp Levon Ermeni Kilisesi, Kadıköy 30 / 40 TL
Selçuk Akyol, Ufuk Soygürbüz – obua  Nusret İspir, Selen Akçora – klarinet
Ozan Evruk, Onur Üzülmez – fagot   Cem Akçora, Tunca Doğu – korno
Nefesli sazlar için en güzel müziklerin yazıldığı Rönesans döneminden klasik müziğin ikon ismi, Mozart’ın eşsiz Mi bemol Majör, K 375 Serenadı’na; oradan da, Klasisizm’den Romantizm’e hat çeken Beethoven’in Mi bemol Majör, Op. 103, Nefesli Oktet’ine uzanan, uzun soluklu bir programa… Solistlerden oluşan bir topluluğun nelere kadir olduğuna dair güzel bir deneyim sizleri bekliyor.
ROMAIN LELEU & ENSEMBLE CONVERGENCES

18 May Pazartesi | 20:00  Türkan Saylan Kültür Merkezi – Maltepe

Romain Leleu – trompet   Guillaume Antonini – keman   Sébastien Richaud – keman
Claudine Legras – viyola    Julien Decoin – çello                 Mathias Lopez – kontrbas

* Festivalin bu etkinliği ücretsizdir. Davetiyeler Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nden temin edilebilir.

Dünyanın en sevilen müziklerinden (Nino Rota, La Strada), Balkan folklorunun en içli melodilerine (Béla Bartók, Romen Dansları), senfonik yazının en sempatik örneklerinden (Britten, Simple Symphony); operanın taç yapıtlarından (Jean Baptiste Arban, Bellini’nin Norması üzerine Fantazi ve Varyasyonlar); gece müziğinin eşsiz çekiciliğine (Anton Dvořak, Nocturne pour cordes, op. 40); hattâ türler-ötesi, en sevilen melodilerden (Antonio Carlos Jobim, Chega de Saudade) tüm melodilerine hayran kalınan Astor Piazolla’ya…

TRIO PASSACAGLIA

26 May Salı | 20:30  Schneidertemple Sanat Merkezi  40 / 50 / 60 TL

Judit Rajk – kontralto  Laszlo Keringer -bariton  Tamas Zetenyi – çello

Önce kötü haber: ne yazık ki bu seneki festivalin son konseri… İyi haber ise, böyle bir üçlü görmediniz: Kontralto, bariton, ve viyolonsel! Evet hepsi insan sesi… Yanlış okumadınız, viyolonsel de insan gibi şarkılıyor partilerini! Zaten hangi enstrümana çalgı desek, ya kelime, ya da anlam eksik kalıyor, ya da öyle tınlıyor… Topluluğumuzun programı da oldukça derinlikli; genellikle uhrevî bağlamları olan; Musevî ve Hristiyan liturjisinin yanı sıra Balkan ve Japon geleneklerinin izlerini de sürebileceğimiz; en yaşlısı 1300 doğumlu Machaut, en genci 1990 doğumlu Mate’nin de aralarında bulunduğu, Bach’tan Kodály’a; Purcell’dan Ravel’e; Dufay’den Marcello’ya, birbirinden değerli birçok besteci ve müziklerini biraraya getiren çok dilli, çok türlü, çok kültürlü, ve çok ama çok etkili bir kapanış konseri. Bir sonraki festivalimizde buluşmak için … motivasyon.

Festival mekan adresleri :

Schneidertemple Sanat Merkezi :Bankalar Cad./felek Sok. No:1, Karaköy/Istanbul 

Türkan Saylan Kültür Merkezi : Maltepe  Gülsuyu Mah. Nar Sok. E5 Yanyol Üzeri Maltepe /

Surp Levon Ermeni KilisesiOsmanağa Mh., 34714 Kadıköy/İstanbul,  34660

Aşkenazi Sinagogu : Yüksek Kaldırım Cad. No:27, Karaköy/Istanbul 

Sent Antuan Kilisesi : İstiklal Caddesi No: 171 34433, Beyoğlu  İstanbul

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here