1st Harvest Festival
1st Harvest Festival 1st Harvest Festival
1st Harvest

40 yıldır en iyinin ve en güncelin peşine düşen KüçükÇiftlik Park’ın dostlarına hediyesi 1st Harvest Festival, alışılagelmiş festival anlayışına karşı yıkıcı bir alternatif olacak.

KüçükÇiftlik Park’ın 31 Mayıs’taki hasatına Alt J geliyor!

1975’ten beri şehrin takviminde yer bulan KüçükÇiftlik Park, sevenlerini 40 yıllık emeğinin hasadına çağırıyor. 31 Mayıs’ta ilki düzenlenecek olan Harvest Festival’ın en heyecan verici isimleri Türkiye’ye ilk defa gelecek olan yabancı gruplardan oluşuyor. Breezeblocks, Taro, Fitzpleasure şarkıları milyonlar tarafından dinlenen, Britanya Mercury Ödüllü, iki Brit Ödülü için de aday gösterilen Alt J ve Danimarka’dan çıkan en güzel şeylerden indie rock grubu Mew KüçükÇiftlik Park’ın hasatında müzikseverleri muhteşem bir canlı müzik deneyimine bekliyor.

KüçükÇiftlik Park’ın bahçesinin tüm alana yayılıp mekanı bostana çevireceği ve korkulukların arasında şekillenecek bu festivalde samanlığı seyran edecek diğer gruplar ise şöyle: Festivallerin gediklisi reggae band SATTAS, dinleyip de sevmemek mümkün olmayan muhteşem üçlü Flört, lu power trio KöK, bir diğer saykodelik grup Eskiz. aralarında ise gündüz saatlerinde bahçede Kaan Düzarat’ın Analog Kültür standından seçeceği plakları, ilerleyen saatlerde dj setuptan VEYasin’in 70’li yılların şarkılarını günümüz cilası ile süsleyen “Hey Douglas” çalışmalarını dinleyeceksiniz.

1st Harvest Festival, iyi müziğin yanı sıra birçok dalının çatısı altında ziyaretçilerini öğretici, özgürleştirici atölyeler ile buluşturup, yüzlerce ürünün oluşumuna ve el değiştirmesine ev sahipliği yapacak. Bahçesinden balkonundan beslenmek isteyenler için Permakültür, craft meraklıları için gitar yapımı, doğal tedavi meraklılarına şifalı bitkiler atölyesi, evde sabun yapımı bunlardan sadece birkaçı..

Gelenleri her adımda başka bir deneyime sürükleyecek festivalde pazar alanı da olacak. Ekolojik gıda ürünlerinden, kıyafete, takıdan plaklara, manavdan dükkanlarına kadar üretimin parçası olabileceğiniz birbirinden güzel yeniliklerle tanışacağınız Harvest Festival için KüçükÇiftlik Park’ın yaratıcıları URU Group mekanı ideal bir dünyaya dönüştürmeye hazırlanıyor. 40 yıllık emeğin hasadı!

#kcpdehasatvakti hashtag ile Twitter da paylaşın, sahne önüne direkt geçiş, sanatçılarla meet&greet hakkı ya da festival çantaları kazanın…

Alt-J: 2007 yılında kurulan ve bir İngiliz indie rock grubu olan Alt-J, Yunan alfabesinde büyük delta anlamına geliyor. Grup, 2007 yılında Gwil Sainsbury (gitarist / basçı), Joe Newman (gitar / vokal), Gus Unger-Hamilton (klavye) ve Thom Green’in (davul) üniversitede tanışmalarının ardından kuruldu. Müzik kariyerlerine ‘GarageBand’ ismi altında kayıt yaparak başlayan grup, 2012 yılında Britanya Mercury Ödülü’nü kazandı ve aynı zamanda iki Brit Ödülü için de aday gösterildi. An Awesome Wave adlı albümlerinden3 parça Avustralya 2012 Triple J Hottest’ta yer aldı. 2013 yılında The Ivor Awards’da yılın albümü An Awesome Wave seçildi.

Mew: 1994 yılında kurulan Danimarkalı indie rock grubu Mew, vokalde Jonas Bjerre(1994–present), gitarda Bo Madsen(1994–present), bass gitarda Johan Wohlert (1994–2006, 2013–present) ve davulda Silas Utke Graae Jørgensen(1994–present)’dan oluşuyor.Yaptıkları müziği düşünmekle duyguların karışımı olarak özetleyen grup, ilk albümleri ‘A Triumph For Man’ i 1997’de çıkardı. 2003’de ‘Half The World Is Watching Me’ albümüyle ülkesinde yılın grubu ve yılın albümü ödülleri alan dörtlü aynı yıl çıkardığı Frengers ile dünya çapında üne kavuştu. R.E.M. ve Nine Inch Nails gruplarının Avrupa turnelerinde yer alan Mew, kısa zamanda daha büyük kitlelere erişmeyi başardı. Grup, 27 Nisan’da yeni albümü çıkarmaya hazırlanıyor.

Sattas: SATTAS, OrçunSünearve Derya Eke tarafından 2004 yılında Beşiktaş’ta bir evin salonun da kuruldu.Sattas, Jamaika İngilizcesinde “satta” dangelmekte, “Satta” ise “rahatla”,”takma” veya “salla” gibi manalara gelmektedir. Sonundaki “s” eki ile İngilizce de ki çoğul takısını alarak son halini oluşturuyor.  SATTAS’ın son hali; Mehmet Ozan Tekin : Klavye,Sami “Mr. Vertigo” Dönmez: Gitar, Seçkin “Bone Daddy” Özmutlu: Trombon, Deniz “Mr.” Felder: Saksafon, Öykü “dubatista” Gülata: Bas gitar ve Derya “derryll” Eke: Davul/perküsyon/nyahbinghi.

Flört: 1991’de kurulan Türk müzik grubu olan Flört, Kim Bunlar? Ve Bekarlar gruplarının devamı olmakla beraber, grubun hiç ayrılmadan kalan tek ismi Ozan Kotra (vokal, bas gitar, akustik gitar, tuşlu çalgılar) ile daha sonradan gruba dahil olan günümüzdeki grup üyeleri Çağatay Kehribar (elektrik gitar, akustik gitar, tef, shaker, geri vokal), Hakan Çağlar’dan (davul, geri vokal) oluşuyor.Flört grubu internette yayınladıkları ‘Rasta Baba’ ve ‘Cemiyette Pişiyoruz’ şarkılarının canlı performanslarından oluşan klipleri ve efsane şarkıları ‘Sevmez Olaydım’ ve ‘Dün TRT’de İzledim’ ile hızlı bir şekilde tekrar gündeme gelmiş ve alternatif müzik dinleyicisine kendisinden söz ettirtmiştir. Grup, Türkiye’de popüler müzikteki uzun yerlilik uğraşları ve arayışları ile beraber, anlatıcılarına göre sapmalar gösteren bol bilinmezli bir tarihe sahiptir. Grubun bu arayışları, Anadolu pop/rock, arabesk, arabesk rock, serbest çalışmalar, Turkish rock, ulusal Türk müziği, pop folk gibi isimlerle anıldı. Öte yandan, yerlilik çabalarının ve ürünlerinin en fazla ötelendiği iddia edilen dönemlerde bile bu unsurların kendilerini olgunlaştırarak nicelikte düşük, nitelikte yüksek ürünler ile kendini gösterdi.

Kök: İstanbullu grup Kök’ün yaptığı müziği tanımlamak çok da kolay değil. Gitar ve vokalde Nekropsi’den tanıdığımız Cem Ömeroğlu, basta ülkenin sayılı müzisyenlerinden Kurban,Nekropsi’nin basçısı Kerem Tüzün ve davulda bol marifetli Kaan Sezyum’dan oluşan Kök’e; progresif rock, elektro funk ve saykodelik rock’la iç içe dolaşan, Anadolu ezgilerini ve ritimlerini barındıran, eklektik bir “Power trio” diyebiliriz. İlk albümleri “Bilmece” 2013’de Anadolu Müzik’ten çıkan grup, ikinci albümün hazırlığı içinde.

Eskiz: Güzel sanatlar üniversiteli 3 genç tarafından 2007’de kurulan Eskiz, 2010 yılında Roxy Müzik Günleri birinciliğini kazandı. Ardından ‘Yoksa Bir Rakı Masası mı Görüyorum?’ isimli bir maxi single yayınladılar. Saykodelik rock’n roll yapan grup, bugüne kadar bir çok mekanda ve festivalde çaldı. 2014 Ekim ayında “Kimsenin Ruhu Duymaz” isimli ilk uzunçalar albümlerini yayınladılar. Gitar/Vokal: Deniz Ağan (The Ringo Jets, Esas ) Bas Gitar: Can Tunaboylu Davul: Sedat Girgin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here