6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali
6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali
6. Uluslararası Opera i

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali;  8-18 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali W. A. Mozart’ın ünlü operası “Saraydan Kız Kaçırma” ile açılacak olan festivalde , 8-9 Haziran 2015, Pazartesi ve salı akşamı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından, İstanbul Arkeoloji Müzesi Bahçesi’nde sahnelenecek. Türk-Osmanlı kültür ve ından etkilenilerek 16. yüzyılda Batı Avrupa’da ortaya çıkan Turquerie akımının en güzel örneklerinden biri olan ve Mozart’ın Mehter Marşı ritimlerinden etkilenerek bestelediği eseri Yekta Kara sahneye koyuyor.

“Yusuf İle Züleyha” operası İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin ikinci yapımı olarak festivalde yerini alacak. Bestesi Okan Demiriş’ e, librettosu Nezihe Araz’a ait eser; 11-12 Haziran 2015, Perşembe ve Cuma akşamları, Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde sahnelenecek. Eseri N. Aytaç Manizade sahneye koyuyor.

6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde programın üçüncü eseri, bestesi Charles Gounod’ya ait “Romeo İle Jülyet” olacak. Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından Kenan Korbek rejisiyle sahnelenecek eser,13 Haziran 2015 Cumartesi akşamı Haliç Kongre Merkezinde sanatseverle buluşturulacak.

Festival, 18 Haziran 2015, Perşembe akşamı,  büyülü bir “Gala i ile son bulacak. 6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Lütfi Kırdar Kongre ve Sarayı’nda gerçekleşecek. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı şef Raoul GRÜNEIS yönetecek. Solistler Murat KARAHAN, Ünüşan KULOĞLU, Catherine FOSTER, Michelle BREEDT. Programda, Wagner, Verdi, Puccini ve Dvorak gibi bestecilerden sevilen bölümler yer alacak. Bilet almak için tıklayın

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here