Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı
Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı
Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

Dünya’dan ve Türkiye’den binlerce sporcu dostluk için, yarışmak için, mücadele etmek ve sınırlarını keşfetmek için ’da bir araya geliyor. Asya’dan Avrupa’ya kulaç atmanın, kürek çekmenin hazzı, İstanbul Boğazının muhteşem güzellikleri ve taraftarların coşkusu ile birleşerek bu benzersiz bu sene 26 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşecek.

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) himayelerinde, büyük bir toplumsal ve kurumsal destek ile gerçekleşiyor. 1989 yılında 4 kadın ve 64 erkek sporcunun katılımı ile başlayan serüven, her yıl katlanarak büyüyen bir ilgi ile Türk sportif geleneğinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Gemi ve tanker geçişlerine kapanan Boğaziçi bir günlük sessizliğin tadını çıkartırken, serinleten boğaz esintisi ile birlikte yüzücüler başlangıç noktalarında yerlerini alacak. Ardından yüzlerce sporcu Kanlıca iskelesinden kendilerini Boğazın sularına bırakacak. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından 26 Temmuz’da İstanbul Boğazı’nda 27’ncisi düzenlenecek Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın bu yıl en dikkat çekici ve sürpriz ismi, dünyanın en zorlu yedi okyanus geçişinde başarıyla kulaç atan ilk İngiliz yüzücü Adam Walker olacak.

Dünyada bu başarılı sonuca ulaşan altı sporcudan biri olan Walker, geçtiğimiz yıl Oceans Seven (7 Okyanus) açık deniz yüzme etkinliği kapsamında Yeni Zelanda’nın soğuk sularındaki Cook Boğazı Geçişi esnasında 180 cm’lik bir köpek balığı ile burun buruna gelmişti. O sırada 10 tane yunus Walker’in etrafını sarıp, adeta ünlü yüzücüyü abluka altına alarak köpek balığını oradan uzaklaştırmış ve yüzücüye yaklaşık bir saat eşlik etmişti. Walker bu yarışta Cook Körfezi’ni 8,5 saatte geçmişti. Adam Walker geçen sene Dünya Açık Su Yüzme Derneği (WOWSA) tarafından da ‘Dünyanın En iyi Açık Su Yüzücüsü’ adayı gösterilmişti.

Ünlü yüzücü Walker, 25 Temmuz’da Boğazda Kuruçeşme’de özel bir yüzme gösterisi yapacak ve ayrıca 26 Temmuz Pazar günü Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda da 6,5 km’lik zorlu parkurda yüzecek.

Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı
Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here