Ekim ayı etkinlikleri önerileri
SÖZLER : BARIŞ MANÇO 80 Müzik Sözü / 80 Gözü

Ekim ayı leri önerilerinde ilk olarak , SÖZLER : BARIŞ MANÇO 80 Müzik Sözü / 80 Sanat Gözü si ile başlamak istiyorum.

Türk müzik tarihinin en ayrıcalıklı, önder ve ender insanlarından; müzisyen, besteci, söz yazarı, yorumcu, TV programcısı, düşünür, modern trubadur, internette ülkemizin ikinci başöğretmeni Barış Manço’nun 80 şarkı sözü, 80 görsel sanatçı ile birleştirildi. Barış Manço’nun beste ve sözlerini temsil eden Müzik Yayım (Edisyon) şirketi Muzikotek, yaklaşık 1,5 senedir üstünde çalıştığı projeyi Manço Ailesi ile beraber bir kitap ve kitapta bulunan eserlerden oluşan bir sergi ile müzikseverlerle ve tüm sanatseverlerle buluşturuyor. “Sözler: Barış Manço” isimli sergi 29 Eylül – 29 Ekim 2015 tarihleri arasında İstiklal Caddesinde, Galatasaray Lisesi karşısında bulunan Eski Postane binasında ücretsiz gezebilirsiniz. Bu kapsamda ilk kez yapılan bu özel projeye katılan her sanatçı, 80 sözden birini seçip, özgürce yorumladı. Ressam, İllüstratör, Grafitici, Kaligraf, Fotoğraf Sanatçısı, Heykeltraş ve Tasarımcı gibi sanatın farklı disiplinlerinden gelenler bir arada. 

Ekim ayı etkinlikleri önerileri
9.Beyoğlu Sahaf i 2015

9.Beyoğlu Sahaf Festivali 2015 Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Kültür Kenti Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle bu yıl 9’uncusu düzenlenecek “Beyoğlu Sahaf Festivali” 17 Eylül-11 Ekim tarihleri arasında Tepebaşı’nda gerçekleşecek. 23 gün sürecek Festivale bu yıl İstanbul’un çeşitli yerlerinden ve Türkiye’nin değişik illerinden 76 sahaf katılacak. Asırlık kitaplar, tarihe tanıklık eden dergiler, eskiye ait yazılar, eski fotoğraflar, , afişleri, nadide levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonlar stantlarda yerini alacak.

Ekim ayı etkinlikleri önerileri
Bir Usta Bir Dünya Özdemir Asaf

Türk inin kendine özgü üslûbuyla en önemli kalemlerinden biri olan şair Özdemir Asaf‘ın yaşamı bir sergiyle anlatılıyor.Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından hazırlanan “Bir Usta Bir Dünya: Özdemir Asaf” sergisinin alt başlığı: “Tüm dünyayı kucaklamak istedim, kollarım yetişmedi.” 2-23 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek sergide, Türk şiirinin en büyük ustalarından biri olan Özdemir Asaf’a dair anılar, bir zamanlar komşusu olduğu ve yaşadığı Caddebostan semtinde, Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde ziyarete açılacak.

Ekim ayı etkinlikleri önerileri
Dolap oyunu

Tiyatro isterseniz ekim ayında , İstanbul Moderndeki Taldansı  8 Ekim 2015 Perşembe günü saat 19.30 ücretsiz seyredebilirsiniz. Taldans “Dolap” adlı oyunu, YAP İstanbul Modern için yeniden performe ediyor. “Bedenin mimari ile ilişkisi üzerinden kurgulanan oyun” iki dansçının yer aldığı bir düet gibi görünürken, oyunun merkezinde konumlandırılan buzdolabıyla aslında bir trioya dönüşüyor. Makinanın büyük hacmiyle olan ilişki, süreçte insanın değil de nesnenin belirleyici bir rol oynadığını fark ettiriyor. Oyun, YAP: Yeni Mimarlık Programı kapsamında ve PATTU’nun müze bahçesi için tasarladığı KATI OLAN HER ŞEY adlı alanda gerçekleşiyor.

“Başlangıçta prova ve sunum aşamaları arasındaki farkın sadece etkisini azaltmak değil, onu tamamen yok etmek üstüne çalışıyorduk. Her prova, eser (eserin herhangi bir sunumundan biri) olabilirdi. Ya da her sunum farklı olasılıkların bir provasıydı. Bu şekilde, bir eserin her zamana ve her mekâna uyum sağlama sorununa meydan okuyabilecek bir formül bulmaya çalıştık. ‘Dolap’, sabit bir forma ya da önceden belirlenmiş bir sona sahip değildir ve bizim bu soruna yaptığımız bir çözüm önerisidir.”

Taldans 2003 yılında İstanbul’da Mustafa Kaplan ve Filiz Sızanlı tarafından kuruldu. Kaplan ve Sızanlı 2003 yılına kadar birlikte ya da bağımsız çeşitli projelerin içinde yer aldılar. Taldans kapsamında birlikte yarattıkları eserlerden bazıları: Sek Sek (2003), Solum (2004), Graf (2006), Dokuman (2009), Ip/ Site (2010), Eskiyeni (2012) ve We need to move urgently (2014)

Kavramsal Çerçeve & Yönetim: Mustafa Kaplan Koreografi: Filiz Sızanlı, Mustafa Kaplan, Ömer Uysal
Performans: Filiz Sızanlı, Mustafa Kaplan Kostüm: Petra Süre: 40 dk. Etkinlik ücretsizdir.

Ekim ayı etkinlikleri önerileri
Journée Pâtisserie et Boulangerie

Şehrin ilk artisanal pâtisserie ve fırıncılık etkinliği ‘Journée Pâtisserie et Boulangerie’ 10 Ekimde gerçekleşiyor. Fransa Başkonsolosluğu ve Hybrid işbirliğiyle düzenlenen, Fransa’nın dünyaca ünlü tatlı & patisserie kültürünün Türkiye’deki profesyonel temsilcileri ve bu kültürün sevenleriyle buluşacağı ‘Journée Pâtisserie et Boulangerie’ Renault, Kenwood, Evian, Badoit, 24Kitchen ve LeSaffre sponsorluğunda 10 Ekim’de Fransa Sarayı’nda gerçekleşiyor. Türk ve Fransız lezzetleri aynı festivalde, her iki ülkenin tatlı, patisserie ve fırıncılık kültürünü tanıtarak misafirlerine leziz bir deneyim yaşatmayı amaçlayan ‘Journée Pâtisserie et Boulangerie’, kültürlerinin, kullandıkları dil ve tat ne olursa olsun insanları buluşturduğu fikrinden yola çıkıyor.
Biletlerin Biletix üzerinden satışa çıkacağı ve gelen konukların baştan çıkaran lezzetlerden gün boyu sınırsız olarak tadabileceği ‘Journée Pâtisserie et Boulangerie’e aralarında Le Petite Maison, Fauchon, Nicole, Five O’clock, Baylan, Pâtisserie de Pera, Pastel, La vie en Rose, Beyaz Fırın, La Pâtisserie Lune, Coffee Sapiens, Pare, Butterfly gibi çok sevilen birçok marka katılacak.

* Her Biletix kullanıcısı sadece tek bir bilet alabilir.* Biletix üzerindeki kişi bilgileriyle kimlik bilgileri aynı olmalıdır, biletler kişiye özeldir ve başkasına devredilemez. Kapıda kimlik kontrolü yapılacaktır.
* Etkinliğe 18 yaşından küçükler katılamamaktadır. Bilet almak için tıklayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here