Haftanın etkinliklerine buyrun haftanın etkinliklerine buyrun

Yeni haftanın lerine buyrun nerede ne var nelere gidilir kısaca özetledim sizler için. Pazartesini le atlamak isteyenler için İş taki Nâzım Hikmet Şiir Dinletisini önerebilirim 11 Ocak 2016 saat 20:30 da başlayacak etkinlik ücretsiz olarak gerçekleşecek.

nazımhikmet haftanın etkinliklerine buyrun

BİR TREN KALKAR HAYDARPAŞA GARI’NDAN!
Nâzım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaraları’ndan…
ATİLLA BİRKİYE hazırlayan  SERDAR YALÇIN müzik yönetmeni  MEHMET BİRKİYE sahneye uygulayan  Şiir: TİLBE SARAN, HÜMAY GÜLDAĞ, METİN BELGİN, BÜLENT EMİN YARAR, HAKAN GERÇEK

Memleketimden İnsan Manzaraları haftanın etkinliklerine buyrun

Nâzım Hikmet’in görkemli yapıtı Memleketimden İnsan Manzaraları, eşine pek rastlanmayan bir şaheserdir. 1940’larda, şairin hapisteyken çok güç koşullarda yazdığı yapıt, büyük bir şiirdir ama yanı sıra romandır, senaryodur, modern bir destandır; bu topraklarda yaşayan insanların acı-tatlı gerçekçi öyküsüdür. Ya da Memet Fuat’ın dediği gibi: “… hem şiir, hem roman, hem tarih nitelikleri açıkça görülen – yeni bir türün başlangıcı sayılabilecek” bir yapıttır.

nazım hikmet haftanın etkinliklerine buyrun

Müzik eşliğinde, “tren atmosferi”nin imgesel olarak canlandırıldığı sahne anlayışıyla lenen “Bir Tren Kalkar Haydarpaşa Garı’ndan!” adlı dinleti, Memleketimden İnsan Manzaraları’ndaki Birinci ve İkinci Kitaplar’da yer alan bazı bölümlerden seçilerek oluşturuldu.

nazım caddebostan haftanın etkinliklerine buyrun

15 Ocak 2016 Cuma saat 20:00 da bu sefer Caddebostan kültür merkezinde … Memleket mi, yıldızlar mı…Nazım 114 Yaşında Nazım Şarkıları: Didem ve Sinem Balık “Opera Twins” Sanat Yönetmeni: Kemal Kocatürk sahnede olacak.

yok olmadan haftanın etkinliklerine buyrun

13 Ocak 2016 Çarşamba ise modernde YOK OLMADAN sergisi açılıyor sergiye 13 Ocak 2016 – 5 Haziran 2016 tarihleri arasında gezebilirsiniz. İstanbul modern perşembeleri ücretsiz bilginiz olsun.

İstanbul Modern, 2016 yılını doğayı yücelten ve çevresel farkındalığı gündeme getiren bir sergiyle karşılıyor: “YOK OLMADAN”. Sergi, doğayla ilgili kavramsal araştırmalar yapan ve ekolojik meseleleri sanatsal pratiğinin temeline alan sanatçılardan bir seçki sunuyor. Farklı dönemlerden sanatçıların doğaya bakışlarını ve “sürdürülebilirlik” kavramıyla çetrefilli ilişkilerini yansıtan çalışmalar, insanın ekosistem ile etkileşimine dair farklı yorum ve öngörüler içeriyor. Sergide Türkiye ve farklı coğrafyalardan yirmi sanatçı ve sanat grubunun resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf ve hareketli görüntülerine yer veriliyor.

Romeo'yu Beklerken haftanın etkinliklerine buyrun

Bu hafta gitmek isteyenler içinse önereceğim oyun Akasya Asıltürkmen, Sinem Reyhan Kıroğlu ve Faruk Barman rol aldığı Romeo’yu Beklerken oyunu Sarah Grochala’nın kaleme aldığı tek perdelik komedi oyunu 14 ocak perşembe sat 20:30 günü Maya Cüneyt Türel sahnesinde. Şuraya bak işte gerçek dünya… İşte dışarıda bunlar oluyor. Esas mesele bu… Duymuyor musun caddelerde silah sesleri… Sokaklara yağan bombalar ve hepsi senin çevrende oluyor. Savaşın tam ortasında yalnız kalmış iki kız kardeşin çaresiz ama umut dolu bir bekleyiş hikayesi…

Maya Cüneyt Türel Sahnesi İstiklal Cad. Halep Pasajı, Kat 2 BEYOĞLU / İstanbul

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here