2. Karbon Ayak İzi Ormanı , 2012’de Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın FEST Travel’ın desteğiyle Kocaeli Körfez’de oluşturduğu ilk Karbon Ayak İzi Ormanı’nın ardından, ikinci orman için Kırklareli Babaeski’de ilk fidanlar 6 Mart Pazar günü dikildi.

Kırklareli Orman Bölge İşletmesi ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından KBGV’ye tahsis edilen Babaeski Karahalil Köyü’ndeki orman alanında Mütevelli Heyeti Üyeleri, Vakıf Dostları ve FEST Travel Gezginlerinden oluşan grupla birlikte açılış töreni gerçekleştirildi. Törenin ardından FEST Travel Yönetim Kurulu Başkanı ve KBGV Onursal Başkanı Faruk Pekin ile Mütevelli Heyeti Üyesi Doç. Dr. Necmi Aksoy’un öncülüğünde Kastro Ormanı’na bir doğa gezisi düzenlendi.

Trakya’nın bozkırlarından kumul ve su basan orman alanlarına uzanan bu anlamlı günde, doğaya salınan karbon gazını bir nebze de olsa azaltabilme yolunda adım atmış olmaktan mutluluk duyuyoruz. “Karbonunu azalt, yeşili üret, çevresel katma değer yarat” sloganıyla dört yıl önce çıkılan bu yolda, doğal yaşamı ve ekolojik dengeyi korumak adına, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın ve FEST Travel’ın girişimleri ve çabaları ara vermeden devam edecek.

2. Karbon Ayak İzi Ormanı-2 2. karbon ayak İzi ormanıKültür Bilincini Geliştirme Vakfı (KBGV), Mart 2003’te, ortak paydaları kültür bilincinin geliştirilmesi olan, başta akademisyen, işadamı, çı, arkeolog, mimar ve sanat tarihçisi olmak üzere farklı meslek gruplarından 148 kişi tarafından kuruldu.

Yaşadığımız coğrafyadaki kültür çeşitliliğini ortak insanlık mirası olarak algılamak, benimsemek, sahiplenmek, paylaşmak ve bunların gelecek kuşaklara doğru ve sağlıklı biçimde aktarılması için çalışmalar gerçekleştirerek, toplumsal duyarlılık oluşturmak ve kültür bilincini geliştirmek amacını taşıyan KBGV, bu amaçlara ulaşmak için üç ana alanda çalışmalarını ve projelerini yürütüyor:

1) Kültür Karıncaları  2) Kültür Akademisi  3) Kültürel Miras

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here