Arter’de 3 Birden Açılıyor. Bahar Yürükoğlu, Murat Akagündüz ve Şener Özmen’in yeni üretilmiş işlerinden oluşan üç kişisel sergi 24 Mart–15 Mayıs 2016 tarihleri arasında Arter’de yer alıyor.

Bahar Yürükoğlu, “Devridaim” isimli sergisinde, 2015’te Kuzey Kutbu’na yaptığı seyahatlerdeki deneyimlerinden hareket ediyor. Yürükoğlu’nun, Arter’in giriş katındaki sergisi, doğal ile yapay arasındaki çizginin bulanıklaştığı yerleştirme, video ve fotoğraflardan oluşuyor. Murat Akagündüz’ün “Vertigo” isimli sergisinde, çının yeryüzündeki dağ zirvelerini, Google Earth görüntüleri üzerinden tuvale aktardığı beyaz üzerine beyaz serisi gösteriliyor. Şener Özmen’in “Filtresiz” başlıklı sergisi ise sıcak iklimlerde yaz gecelerini açık havada geçirmek için kullanılan, “taht” adı verilen platformlar etrafında şekilleniyor. Özmen, sanatçının kabul edilegelmiş kimliğinden çıkış yollarını araştırıyor.

Bahar_Yurukoglu_Accession Arter'de 3 Sergi Birden Açılıyor,Arter
Arter’de 3 Sergi Birden Açılıyor

Bahar Yürükoğlu: Devridaim
Küratör: Duygu Demir
Bahar Yürükoğlu’nun sergisi, sanatçının 2015 yılında hem güneşin batmadığı yaz aylarında, hem de karanlığın bitmediği kış aylarında Kuzey Kutbu’na yaptığı seyahatlerdeki deneyimlerinden hareket ediyor. Sanatçı bu projede, kutup bölgesinde gözlemlediği varlık ve yokluk, geçmiş ve gelecek, doğa ve medeniyet gibi ikilikler üzerinden kurgusal mekânlar yaratıyor. Atmosferik ilhamını eriyen buzullardan ve kutup ayısı kartpostallarından alan sergide Yürükoğlu, ışık, renk ve ses oyunları içeren yerleştirmelerini izleyicinin deneyimine açıyor.

Murat_Akagunduz Arter'de 3 Sergi Birden Açılıyor,Arter
Arter’de 3 Sergi Birden Açılıyor

Murat Akagündüz: Vertigo
Küratör: Aslı Seven
Murat Akagündüz’ün Arter’deki sergisinde sanatçının yeryüzündeki dağ zirvelerinin Google Earth üzerindeki görüntülerini betimlediği beyaz üzerine beyaz yağlıboya serisi gösteriliyor. Sergi, doğanın resmetme eylemi yoluyla insan deneyimine tercüme ediliş biçimlerini araştırıyor. Doğayı resmetmek için dijital verinin aracılığına başvurmak, resim eyleminin kendisini ne şekilde dönüştürür? Yeryüzünü uydu görüntüleri aracılığıyla yansıtan resimler alışık olmadığımız bir perspektif sunuyor. Görme duyumuzu sabitleyen ufuk çizgisinin yokluğunda mekân algımız yerini bir denge kaybı duygusuna bırakıyor.

Sener_Ozmen Arter'de 3 Sergi Birden Açılıyor,Arter
Arter’de 3 Sergi Birden Açılıyor

Şener Özmen: Filtresiz
Küratör: Süreyyya Evren

Küratörlüğünü Süreyyya Evren’in üstlendiği sergi, “tanınma” kavramını ve sanatçının tanınma süreçlerini takiben ortaya çıkan bireysel “talep ve arzuları”nı ele alıyor. Sabitlenmiş bir toplumsal kimlik ile anılır olma durumuyla karşı karşıya kalan sanatçının konumunu araştıran sergi, sıcak iklimlerde kullanılan bir dış mekân platformu olan “taht”lar etrafında şekilleniyor. Bu yapılar sergide arzuları yeniden yaşamak ya da yeni anılar yaratmak için birer düzlem işlevi görüyor.

Arter’in açık olduğu gün ve saatler: Salı–Perşembe 11:00–19:00 Cuma, Cumartesi ve Pazar 12:00–20:00

Mekân Pazartesi günleri kapalı.  Arter sergilerine giriş ücretsizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here