ODTÜ 60. Yılını Kutluyor . ODTÜ’nün 60. yılı vesilesiyle “Bilim Eğlencelidir! – ODTÜ 60. Yılını Kutluyor!” başlığıyla 17 Nisan’da Congresium ’da gerçekleştirilecek te, bilimin eğlenceli yüzünü ve günlük hayatımızdaki etkilerini gözler önüne seren deneyler, söyleşiler ve yarışmalar yer alacak.

Öğretim, araştırma ve toplum hizmetleri etkinliklerini evrensel standartlarda yürüterek, toplumun ve insanlığın sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişimi için bilgiye ulaşmayı, bilgiyi üretmeyi, uygulamayı, yaymayı ve bu bilgilerle donatılmış bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş olan ODTÜ, gelenekselleşen bilim günlerinin üçüncüsünü 17 Nisan Pazar günü Congresium Ankara’da, Çankaya Belediyesi’nin işbirliğiyle gerçekleştiriyor.

“Bilim Eğlencelidir! – ODTÜ 60. Yılını Kutluyor!” etkinliği için Ankara’nın dört bir yanından lise öğrencileri, aileler, 7’den 70’e herkes Congresium Ankara’da buluşacak. Gün boyu gerçekleşecek organizasyon, ODTÜ’lü öğretim üyeleri eşliğinde araştırmacıların, bilim insanlarının, öğrencilerin ve öğrenci topluluklarının araştırma-geliştirme projelerinin ürünlerini leyeceği, yarışmaların, bilim gösterilerinin ve sohbetlerinin yer alacağı bir bilim şenliği olarak ziyaretçileri bekliyor.

ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi (TBM) tarafından iki yılda bir gerçekleştirilen “ODTÜ’de Bilim Eğlencelidir!” etkinliklerine 120’den fazla öğretim elemanı destek vermiş, her seferinde 1.000’den fazla öğrenci ve öğretmenin yanı sıra çok sayıda bireysel ziyaretçi katılmıştır.

ODTÜ 60. Yılını Kutluyor ODTÜ 60. Yılını Kutluyor‘Bilim Eğlencelidir!ODTÜ 60. Yılını Kutluyor!’ Programı:

10:00 – 16:30 Congresium Ankara, Angora Fuaye Alanı Etkinlikleri

  • Projeler: Araştırmacıların ve öğrencilerin bilimsel projelerine dair posterler, prototipler, maketler, ürünler vb. sergilenecek/anlatılacaktır.
  • Gezegen Evi (Planetaryum) Gösterisi: ASTRONOT
  • Uzayı keşfetmek insanoğlunun en büyük hayaliydi. Sıra sizde. Bu hayalin bir parçası olmak ister misiniz? “Astronot nasıl olunur?”, “Neleri bilmeli, hangi testlerden geçmelisiniz?”, “Dünyada ağırlıksız ortam benzeri nasıl sağlanır?”, “Uzayda astronotlar ne yapar?”, “Onları bekleyen tehlikeler nelerdir?”, “Astronotların vücudunda herhangi bir değişiklik gerçekleşiyor mu?” vb. tüm soruların cevabının yer alacağı gösterim.
  • Eğlenceli Kimya, Fizik, Matematik, Biyoloji Etkinlikleri: Öğretim üyeleri ve öğrenci toplulukları çeşitli deneyler, gösterimler ve uygulamalı etkinlikler gerçekleştirecektir.
  • Yarışmalar: Ziyaretçilere yönelik çeşitli yarışmalar

13:00 – 19:00 Congresium Ankara, Angora Salonu Etkinlikleri

13:00 – 13:50 Zeka Vizyon Yarışması – Hasan Yurtoğlu

14:00 – 14:50 Popüler Kültürde Kimya – Yrd. Doç. Dr. Salih Özçubukçu

15:00 – 15:50 Astrogeyik – 13 – Doç. Dr. Sinan Kaan Yerli

16:00 – 16:30 Dans Gösterisi – ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu

17:00 – 19:00 Rıza Esendemir ile Popüler Bilim Yarışması

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here