Maviye Takıldı Renklerim-2

rehberi 

İstanbul Modern, Türkiye sına odaklanarak arşiv özelliği taşıyan sergiler düzenlemeyi sürdürüyor. Sinemamızın 100. yılında gerçekleştirdiği “Yüzyıllık Aşk: Türkiye’de Sinema ve Seyirci İlişkisi” başlıklı araştırma sergisiyle bir ilke imza atan İstanbul Modern, şimdi de sinemamızın kurucu yönetmenlerine odaklandığı bir sergi sunuyor. “Türkiye Sinemasında Ustalar” projesinin ilk konuğu Lütfi Akad olacak.  Uzun yıllar nun etkisinde kalan sinemamıza farklı bir yön çizerek, “Sinemacılar Dönemi”ni başlatan Lütfi Akad’ın aynı zamanda 100’üncü doğum yılını anan proje kapsamında usta yönetmenin farklı dönemlerini yansıtan 10 gösterimine de yer veriliyor.

Sergide, Türkiye sinema tarihine adını “ustasız usta” olarak yazdırarak kendisinden sonra gelen yönetmenlere de geliştirdiği sinema diliyle öncülük eden Lütfi Akad’ın sinemasına ışık tutuyor. Sergi, yönetmenin filmografisinden bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış set fotoğrafları, film kareleri, orijinal senaryolar ve afişler gibi 100 parçalık arşiv malzemesini bir araya getiriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle gerçekleşen “Türkiye Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad” sergisinin danışmanlığını Burçak Evren, küratörlüğünü ise İstanbul Modern Sinema Bölümü Yöneticisi Müge Turan üstlendi. Sergi, 18 Mayıs-31 Aralık tarihleri arasında İstanbul Modern Sinema fuayesinde gezilebilir.

Park Dedeman Levent Otelde ise, ünlü ressam Gültekin Serbest’in “Maviye Takıldı Renklerim” adlı resim sergisi, 7 Mayıs – 30 Haziran tarihleri arasında Park Dedeman Levent Otel bünyesinde bulunan Park Dedeman Gallery by RC’de sergilenecek. 60’a yakın eserin yer alacağı sergi, 2 ay süresince Park Dedeman Levent otelin lobi ve B1 toplantı katında severlerle buluşacak.

Ünlü ressam Gültekin Serbest’ten Bir İstanbul Yolcuğu

Sanat hayatı botunca 45 kişisel sergiye imza atan sanatçı ele aldığı yeni sergisinde; İstanbul ile tavus kuşunu paralellik, eşlik, birliktelik ve içerme kavramları çerçevesinde bir araya getirdi. Resimlerinde sıkça kullandığı mavi renk ise, sergi özelinde bir sanat boyacısı firma tarafından “Serbest Mavi” adıyla üretildi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here