Beyoğlu turunda neler yapabilirsiniz , Taksime gezmeye çıktınız İstiklal caddesini bir aşağı bir yukarı turlarken neler yapabilirsiniz anlatmaya başlayalım. Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Salonunda , 20 Mayıs – 5 Haziran 2016 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi ve Tasarım fakültesi tarafından düzenlenen  sergisine ev sahipliği yapıyor. Sempozyum, çalıştay ve sergi olarak düzenlenen ler kapsamında ’un sahip olduğu köklü kültürel miras paylaşılmış ve çok sayıda “İstanbul” temalı günümüz İstanbul gravürünün üretilmesi sağlanmıştır. 29 Şubat – 3 Mart günleri arasında 4 gün boyunca devam eden çalıştay programına 5 ülkeden 12 yabancı toplam 70 sanatçı katılmıştır. Etkinlik kapsamında üretilen 107 eser sergilemeye değer bulunmuştur. Geleneksel olarak tekrarlanması planlanan uluslararası ‘ENGRAVİST’ etkinliğinden çıkan eserlerden bir seçki Mehmet Emin KAHRAMAN’ın küratörlüğünde, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu’nda, 20 Mayıs – 5 Haziran 2016 tarihleri arasında sergilenecektir.

Engravist_Poster_50x70cm Beyoğlu turunda neler yapabilirsinizEngravist nedir?

Mağara dönemiyle başlatılan insanlık tarihi, resim ve baskıresim sanatının başlangıcını da oluşturmaktadır. Yazının başlangıcından önce kullanılan baskıresim sanatı, dünyanın her yerinde ortak bir dil olarak kabul edilmektedir.

Püskürtme yöntemiyle şablon baskı, boyalı ellerin bir yüzeye aktarılmasıyla yüksek baskı gravür, çukurdaki boyaların bir yüzeye aktarılmasıyla ise çukur baskı gravür sanatı tarih içinde çeşitli evre ve yöntemler geçirerek günümüze kadar gelmiştir.

Güzelliği, kültürel geçmişi ve üzerinde kurulmuş medeniyetlerle sürekli adından söz ettiren İstanbul, önce kitap sanatlarında görülen tahta basma gravürleriyle, sonradan özellikle 19. ve 20. yüzyılda merak ve cazibe merkezi olması sebebiyle birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur.

Osmanlı toprakları ve kültürüne olan merak Anadolu’nun hemen hemen her şehrinin gravür baskılarının yapılmasına sebep olurken; İstanbul’un güzelliği, ihtişamı bu detaylı betimlemelerden fazlaca nasiplenmiştir.

BeyoğluFest Beyoğlu turunda neler yapabilirsinizBeyoğluFest ,Beyoğlu i ile Beyoğlu’ndaki yüzlerce mekan ilk defa bir araya gelerek geniş katılımlı bir kültür sanat organizasyonuna imza atıyor. 25-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen, geniş işletmeci ve sanatçı katılımlı organizasyonun ana teması “Birlikte Yaşam Festivali” olarak belirlendi.

Esnaf Dayanışması anlayışı ile yüzlerce Beyoğlu işletmecisi bir araya gelerek ülkenin eğlence ve kültür merkezi Beyoğlu için ilk kez geniş kapsamlı bir festival düzenledi. Dayanışma komitesi, festivalin oluşumunu; “Beyoğlu’nda Yaşıyoruz, Beyoğlu’nu Yaşatıyoruz” sloganına dayandırdıklarına vurgu yaparak şunları söylüyor:

“Beyoğlu’nda Yaşıyoruz, Beyoğlu’nu Yaşatıyoruz”. BeyoğluFest’le, Beyoğlu’nu; bütün kültürel, tarihsel, kamusal değerleri ve birikimiyle buluşturmayı hedefliyoruz. Beyoğlu’nun kültürel değerlerini ve tarihini yıllardır korumaya çalışanlar ve Beyoğlu’na sahip çıkanlar olarak, Beyoğlu’nu yeniden canlandırmak ve bugüne kadar taşıdığı farklı kimlikleriyle buluşturmak için organize ettiğimiz bu festivale ve coşkusuna sen de ortak ol.”

DAYANIŞMA İNDİRİMİ

Program dahilindeki etkinliklerden daha fazla katılımcının faydalanması üzerine çalışan Esnaf Dayanışması Komitesi, festivalin her hangi bir ticari sponsor kapsamında yapılmadığını özellikle vurguluyor. Organizasyon kapsamında Beyoğlu’na gelecekleri, festival günlerine özel; kültür sanat etkinliği, yeme içme ve sahne performansı indirimleri de bekliyor. sahiplerinden restaurant işletmecilerine, kültür sanat kafelerinden yayınevlerine kadar geniş bir yelpazeye sahip festivale; oyuncular, müzisyenler, ekran yüzleri, yazarlar, sanatçılar ve Beyoğlu’na gönül vermiş her kesimden Beyoğlusever destek veriyor.

Türkiye Sinemasında Ustalar Beyoğlu turunda neler yapabilirsinizİstanbul Modern, Türkiye sına odaklanarak arşiv özelliği taşıyan sergiler düzenlemeyi sürdürüyor. Sinemamızın 100. yılında gerçekleştirdiği “Yüzyıllık Aşk: Türkiye’de Sinema ve Seyirci İlişkisi” başlıklı araştırma sergisiyle bir ilke imza atan İstanbul Modern, şimdi de sinemamızın kurucu yönetmenlerine odaklandığı bir sergi sunuyor. “Türkiye Sinemasında Ustalar” projesinin ilk konuğu Lütfi Akad olacak.

Uzun yıllar tiyatronun etkisinde kalan sinemamıza farklı bir yön çizerek, “Sinemacılar Dönemi”ni başlatan Lütfi Akad’ın aynı zamanda 100’üncü doğum yılını anan proje kapsamında usta yönetmenin farklı dönemlerini yansıtan 10 gösterimine de yer veriliyor.

Sergide, Türkiye sinema tarihine adını “ustasız usta” olarak yazdırarak kendisinden sonra gelen yönetmenlere de geliştirdiği sinema diliyle öncülük eden Lütfi Akad’ın sinemasına ışık tutuyor. Sergi, yönetmenin filmografisinden bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış set fotoğrafları, film kareleri, orijinal senaryolar ve afişler gibi 100 parçalık arşiv malzemesini bir araya getiriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle gerçekleşen “Türkiye Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad” sergisinin danışmanlığını Burçak Evren, küratörlüğünü ise İstanbul Modern Sinema Bölümü Yöneticisi Müge Turan üstlendi. Sergi için özel olarak hazırlanan katalog da Türkiye sinemasının bir dönemine ışık tutan arşiv özelliği taşıyor.

Sergi, 18 Mayıs-31 Aralık tarihleri arasında İstanbul Modern Sinema fuayesinde gezilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here