Türkiye’de kültür ve ın kalbinin attığı Beyoğlu’nda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ile Beyoğlu Belediyesi ve TÜRSAK (Türkiye ve Audiovisuel Kültür) Vakfı işbirliğinde 2007-2010 yıllarında “Yeşilçam Ödülleri” adı altında düzenlenen sinema ödülleri, 2016 yılında “Beyoğlu Sinema Ödülleri” adıyla devam ediyor. Türk sinemasına önemli katkıda bulunacak bu özel projenin detayları Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve TÜRSAK Vakfı Başkanı Fehmi Yaşar’ın katılımlarıyla gerçekleşen basın lansmanında açıklandı.

‘’ÖDÜLLER BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜNÜN SİNEMADAKİ İZDÜŞÜMÜDÜR’’

Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Sinema Ödülleri’nin misyonunun Türk Sineması ve Türk Sinema Endüstrisi’nin gelişmesine, ilerlemesine ve büyümesine katkı sunmak olduğunu belirterek, “Bu misyonun dayanağı; Beyoğlu’nun entelektüel tecrübesi, kültür, sanat, sinema pratiği ve vizyonudur. Din, dil, ırk, mezhep ve memleketlerin hem iç içe, hem karışmadan Beyoğlu’nda yakaladığı ahenk Türkiye’nin gerçek ahengidir. Beyoğlu, birlikte yaşama kültürünün küresel ölçekte önemli bir modelidir. Ödüller de bu ahengin izindedir, birlikte yaşama kültürünün sinema perdesindeki izdüşümüdür.” ifadelerini kullandı.

‘’HEDEFİMİZ SİNEMANIN GELİŞMESİNE KATKI SUNMAK’’

“Beyoğlu; Kasım Paşa kadar Şeyh Galiptir. Buhurizade Itri kadar Donizetti Paşa’dır. Şehzade Cihangir kadar İbrahim Müteferrika’dır. Ayşe Şasa kadar Halit Refiğdir. Mehmet Akif Ersoy kadar Nazım Hikmettir. Edvard Blanc kadar Kadir Topbaştır.“diyen Başkan Demircan, “Düşünme, konuşma, icad etme, yeniyi yakalama eğilimi engellenemez bir akıştır. Ödüller; akıştan bir parça, geçmişten bir kare, gelecekten bir ışıktır. Beyoğlu Sinema Ödülleri, Türk Sineması ve Türk Sinema Endüstrisine adanmıştır. Varlık sebebi yerli sinemadır. Hedefi, sinema endüstrimizin; zaman ve mekandan bağımsız başarılara imza atmasına katkı sunmaktır. Beyoğlu Sinema Ödülleri; iyi sinema, çok ve parlak yıldızların geçit resmi, Beyoğlu’nun kültürel coğrafyasında sınırsızlığın nişanıdır.” dedi.

‘’BEYOĞLU BİR KİTLE SANATI OLAN SİNEMANIN TÜRKİYE’DE Kİ KALBİDİR’’

Beyoğlu Sinema Ödülleri Beyoğlu Sinema ÖdülleriTÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar şunları söyledi: “Beyoğlu bir kitle sanatı olan sinemanın Türkiye’de ki kalbi, sembolü ve nihayetinde sektörün evi, ev sahibidir. Beyoğlu denince sanat, tarih, bohem kültür ve sinema akla gelir. Sinema deyince de Beyoğlu. Sanırım Beyoğlu Sinema ödüllerinin gerekçesi için bu yeterli ve açıklayıcı bir nedendir. Önemli olan bu ödülün dar bir jürinin değil sinema semtinin değerli sakinleri olan sektör mensuplarının eğilimlerini bütünüyle yansıtmaya aday olması ve bir sektör ödülü olma potansiyel ve imkanıdır. TÜRSAK ve Beyoğlu Belediyesi bu amaca yakışacak geniş bir katılım ve şeffaf bir oylama şekli ile sektör ödüllerini sinemanın en beklenir en itibarlı ödülü yapmayı hedeflemektedir. Sinemaya bu ödül ile manevi desteğin yanında ciddi bir maddi kaynakta sağlamaktayız. Yaşasın sinema, yaşasın sanat, yaşasın Beyoğlu.”

ÖDÜLLERLE TÜRK SİNEMASINA 500 BİN TL KATKI SAĞLANACAK

Beyoğlu Sinema Ödülleri, ödül yapısı, sistemi ve jüri niteliği itibariyle Türkiye’nin en geniş katılımlı ulusal sinemayı destekleyen ödül organizasyonu olma özelliği taşıyor. İsmini her zaman sinema ile anılmış olan Beyoğlu’ndan alan proje Yeşilçam’ın usta yönetmenlerine, yapımcı ve oyuncu tüm emekçilerine bir “saygı duruşu” ifade etmeyi hedefliyor.

Beyoğlu Sinema Ödülleri oylama sistemine göre; 1 Ocak – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında gösterime girmiş tüm Türk leri arasından seçici kurul ve ana jüri tarafından iki aşamalı olarak seçilecek filmlere, 10 ana dalda ödül verilecek. Birinci aşamada; 2015 yılında vizyona girmiş olan filmlerin ekiplerinden oluşan ön jüri (üretenler jürisi), kendi filmleri dışında diğer aday filmlere verdikleri oylar sonucu 10 ana dal için beşer aday belirleyecekler ve bu adaylar Ekim ayında yapılacak basın kokteyli ile kamuoyuna duyurulacak. İkinci aşamada ise yine ön jürinin olduğu; başta sinema kurumları olmak üzere iş, kültür, sanat ve medya alanındaki kamuoyu önderlerinin de katılımıyla daha geniş bir jüri görev yapacak. Ana jüri ve ilk jürinin belirlediği adaylar içinden 14 Kasım 2016 tarihinde yapılacak ödül töreninde sahiplerini bulacak. Ödüllerle beraber Türk sinemasına 500 bin TL’lik katkı sağlanmış olacak.

Beyoğlu Sinema Ödülleri tutarları Beyoğlu Sinema ÖdülleriÖdüller:

En İyi Film 250.000 TL /Urart Ödül Heykelciği

En İyi Yönetmen 100.000 TL /Urart Ödül Heykelciği

En İyi Senaryo 50.000 TL /Urart Ödül Heykelciği

En İyi Görüntü Yönetmeni 50.000 TL /Urart Ödül Heykelciği

En İyi Müzik 25.000 TL /Urart Ödül Heykelciği

En İyi Kurgu 25.000 TL /Urart Ödül Heykelciği

En İyi Kadın Oyuncu Urart Ödül Heykelciği

En İyi Erkek Oyuncu Urart Ödül Heykelciği

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Urart Ödül Heykelciği

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Urart Ödül Heykelciği

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here