PAYLAŞ

33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması  sonuçları belli oldu. Karikatür ına verdiği değer ile bilinen Aydın Doğan Vakfı’nın bu yıl 33.sünü düzenlediği “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması”nın çoğunluğu kadınlardan oluşan uluslararası seçici kurulu, bu yılın en başarılı karikatürlerini seçti. Jüri toplantısı 13 Haziran 2016 Pazartesi günü,Bodrum Işıl Club’da gerçekleşti.

Kız larının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularını tüm çalışmalarında vurgulayan Aydın Doğan Vakfı, bu doğrultuda yarışma kapsamında “Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya” başlığıyla bir de Özel Ödül verdi.

Otoritelerce “dünyanın bir numaralı karikatür yarışması” olarak nitelendirilen, serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın 33.süne, 68 ülkeden 752 sanatçı, 2521 karikatür ile katıldı. Önseçici Kurul, 44 ülkeden 183 sanatçının 234 karikatürünü, 13 Haziran 2016 Pazartesi günü Bodrum Işıl Club’da bir araya gelerek Uluslararası Seçici Kurul’a sundu.

Başladığı tarihten bugüne kadar, ülkemizde ve dünyada karikatürün otoritesi sayılan sanatçıların jüri üyesi olarak görev yaptığı, yine bu güne kadar 85.000 civarında karikatürün gönderildiği yarışmanın 11 sanatçıdan oluşan Seçici Kurulu’nda 7 kadın jüri üyesi bulunuyor. Marlene Pohle (Arjantin)’nin başkanlığını yaptığı, Ercan Akyol (Türkiye), Gülse Birsel (Türkiye), Assunta Toti Buratti (İtalya), Latif Demirci (Türkiye), Selçuk Demirel (Türkiye), Yalda Hasheminezhad (İran), Anita Kunz (Kanada), Piyale Madra (Türkiye), Tan Oral (Türkiye) ve Elena Ospina (Kolombiya)’nın yer aldığı bu yılki Seçici Kurulu yine kültür sanat dünyasının otoritelerinden oluştu.

RODRIGO_MACHADO_DA_ROSA 33. aydın doğan uluslararası karikatür yarışması RAIMUNDO RUCKE SANTOS SOUZA 33. aydın doğan uluslararası karikatür yarışması NAHID ZAMANI 33. aydın doğan uluslararası karikatür yarışması JUGOSLAV VLAHOVIC 33. aydın doğan uluslararası karikatür yarışması

“Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya” Özel Ödülü

Tüm çalışmalarında kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularını ön plana taşıyan Aydın Doğan Vakfı, bu yılki yarışmada “Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya”teması altında çizilen karikatürler arasından, Özel Ödül Türkiye’den Emrah Arıkan(Türkiye)’ın karikatürüne verildi.

33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödülleri

Seçici Kurul, yarışmada Birinciliğe Marco De Angelis (İtalya), İkinciliğe “Cau” Claudio Antonio Gomes (Brezilya), Üçüncülüğe Doğan Arslan (Türkiye) ’ı değer gördü.

İkincilik “Cau” Claudio Antonio Gomes 33. aydın doğan uluslararası karikatür yarışması
İkincilik “Cau” Claudio Antonio Gomes

EVZEN_DAVID 33. aydın doğan uluslararası karikatür yarışması

Seçici Kurul ayrıca; Oktay Bingöl (Türkiye), Vitaly Bondar (Beyaz Rusya), Evzen David (Çek Cumhuriyeti), Hicabi Demirci (Türkiye), “Feggo” Felipe Galindo (Amerika), Rodrigo Machado da Rosa (Brezilya), Raimundo Rucke Santos Souza (Brezilya), Arif Sutristanto (Endonezya), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan), Kürşat Zaman (Türkiye), Nahid Zamani (İran), Zygmunt Zaradkiewicz (Polonya)’i Başarı Ödülü’ne değer gördü.

Yarışmada Birincilik Ödülü ve özel ödül 8000 ABD Doları, İkincilik Ödülü 5000 ABD Doları, Üçüncülük Ödülü 3500 ABD Doları’dır. Başarı Ödülü ise 500’er ABD Doları’dır. Dereceye giren tüm sanatçılara ayrıca başarılarını simgeleyen heykel ve ödül beratları ’da düzenlenecek törenle takdim edilecek.Yarışmada ödül kazanan karikatürler 16 – 21 Haziran 2016 tarihleri arasında Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde lenecek.

Birincilik Marco De Angelis 33. aydın doğan uluslararası karikatür yarışması
Birinci seçilen eser

Marco De Angelis Kimdir?

İtalya’da doğan Marco De Angelis, gazeteci, karikatürist ve illüstratör. La Republicca’nın deneyimli gazetecisidir. CartoonArts International ve The New York Times karikatüristin eserlerini birçok ülkede yayılmasını sağlamıştır. Eserleri ayrıca birçok web sitesinde yer almaktadır. Şuanda Buduar web sitesinin yazı işleri müdürlüğünü yürütmektedir. Çocuk kitapları için de illüstrasyonlar yapmaktadır. 70’in üzerinde ödüle sahip olan Marco De Angelis’in eserleri İstanbul, Tolentino ve Stockholm başta olmak üzere birçok müzede sergilenmektedir.

“Cau” Claudio Antonio Gomes Kimdir?

Belo Horizante şehrinde doğdu. Brezilya, İspanya, Küba, Yunanistan ve İtalya’da yapılan yarışmalarda ulusal ve uluslararası birçok ödülün sahibi oldu.

Üçüncülük Doğan Arslan 33. aydın doğan uluslararası karikatür yarışması
Üçüncü seçilen eser

Doğan Arslan Kimdir?

Karikatür sanatının yanında fotoğraf, tasarım ve çağdaş sanat alanında çalışmalar üreten Doğan Arslan’ın 10 ulusal, 7 uluslararası olmak üzere 17 ödülü bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda bir adet Birincilik ve iki adet Başarı Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Emrah Arıkan Kimdir?

İlk kişisel sergisini 2010 yılında açan Emrah Arıkan’ın eserleri sonradan 11 ayrı ilde daha sergilenmiştir. Fransız Kalkınma Ajansı 2012 yılında Arıkan’ın “Çevre” konulu karikatür sergisini açmıştır. 8’i uluslararası 25 adet ödüle sahiptir.

Bir Cevap Yazın