Fotoistanbul 2017 , Her yıl, Türkiye’den ve dünyadan 50’den fazla fotoğraf çısını bir araya getiren Fotoistanbul Besiktas Uluslararası Fotoğraf i, 30 Eylül’de kapılarını dördüncü kez açıyor. 22 Ekim’e kadar sürecek olan festival kapsamında lerin yanı sıra; panel, yuvarlak masa tartısmaları, ustalarla sohbet, portfolyo değerlendirmeleri ve kitap imza günü gibi birçok yan de düzenlenecek.

Her yıl yüz binlerce insanın izlediği Türkiye’nin en kapsamlı fotoğraf bulusması Fotoistanbul Besiktas Uluslararası Fotoğraf Festivali, 30 Eylül tarihinde dördüncü kez sanatseverlerle bulusmaya hazırlanıyor. Festival birden fazla mekanda, 22 Ekim tarihine kadar sürecek.

Fotoğrafı duvarlardan, kurallardan, kategorilerden çıkarıp herkesin rastlantısal olarak da iliskiye geçebileceği sekillerde sokağa tasıyan; klasikle moderni, ustayla genci bir araya getiren, fotoğrafın tüm disiplin ve tarzlarını konu alan festival, ilk 3 senesinde Türkiye ve dünyadan 238 konuğa ev sahipliği yaptı. Fotoğraf sanatının dünyaca ünlü isimlerinden William KleinJosef KoudelkaAnders PetersenStanley GreeneAtta KimAra GülerNick BrandtAntoine D’agataSandro MillerRuud van Empel ve Andre Kertesz‘in çalısmaları da dahil olmak üzere toplam 160 sergiyi fotoğrafseverlerle bulusturdu, 273 yan etkinlik ve yüzlerce portfolyo değerlendirmesi gerçeklestirdi.

Fotoistanbul’un bu seneki mekanları Besiktas meydan ve sokaklarının yanısıra; Ortaköy Yetimhanesi, çesitli kültür merkezleri ile Art Galerim Bebek, Mixer, Fotoğraf Evi, Fotoğraf Galerisi, O’Art, Gama ve Fototrek Fotoğraf Merkezi gibi galeriler olacak.

Fotoistanbul 2017, son dönemin öne çıkan isimlerinden Omar Victor Diop, siyah-beyaz doğa fotoğraflarıyla ünlü Michael Kenna,  ‘dans eden fotoğrafçı’ lakabıyla tanınan Youngho Kangbasta olmak üzere,  Alejandro ChaskielbergAlex TimmermansEddo HartmannSerge NajjarGyula Soproyni gibi dünyaca ünlü isimlerin aralarında bulunduğu birçok yabancı sanatçının eserlerini İstanbul’da ağırlayacak. Ahmet ElhanAli AlısırÇerkes KaradağSaygun Dura Türkiye’den eserleri festivalde sergilenecek fotoğraf sanatçılarından bazıları. Yakın zamanda kaybettiğimiz usta fotoğraf sanatçısı Sabit Kalfagil‘in eserleri de festival bünyesinde sergilenecek ve sanatçı ile ilgili bir de söylesi düzenlenecek.

Ayrıca gelmis geçmis en önemli fotoğraf sanatçılarından Robert Capa adına verilen ve fotoğraf dünyasının en prestijli ödülllerinden biri sayılan ‘Robert Capa Uluslararası Büyük Ödülü’ sahibinin eserleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da Fotoistanbul’da sergilenecek.

Sanat yönetmenliğini Attila Durak‘ın, yöneticiliğini Rıza Erdeğirmenci‘nin yaptığı festivalin küratörleri Cosar KulaksızHüseyin YılmazKatharina MouratidiJae Hyun SeokChristophe Laloi ve István VirágvölgyiErsin İleri festivalin iletisim koordinatörlüğünü üstlenirken, Ebru Uluğkay proje koordinatörü, Noyan Sungur da proje yöneticisi olarak görev alıyorlar.

 Bu yılın onur konuğu Hollanda

Kısa süre içinde uluslarası farkındalık da yaratan Fotoistanbul’un bu yılki onur konuğu Hollanda olacak. Bu kapsamda 5 Hollandalı fotoğrafçı; Alex TimmermansAnnabel OosteweeghelMarieke van der VeldenEddo Hartmann ve Peter Edel festivalde sergileriyle yer alacaklar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here