Etnospor Kültür i ,Dünya Etnospor Konfederasyonu, geleneksel sporları yeniden canlandırarak hem bu kültürü yaşatmak hem de profesyonel bir disiplin içerisine sokup olimpiyatlara katılabilecek bir aşamaya getirmek hedefiyle yola çıktı. Kısa süre içerisinde gerçekleştirdiği birbirinden başarılı lerin yeni halkası ise Etnospor Kültür Festivali olacak.

Etnospor Kültür Festivali’nin üçüncüsü, 9-13 Mayıs tarihleri arasında Yenikapı Meydanı’nda yapılacak. 2018 için belirlediği “At Binenin Kılıç Kuşananın” sloganı ile izlediği bu yolda tecrübe ve işin ehli olmayı öne çıkaran Etnospor Kültür Festivali’nin en büyük sürprizlerinden biri “Japon atlı okçuları” “Yabusame” olacak. Dünyanın hayranlıkla takip ettiği Japon atlı okçuları, en güzel gösterilerini festival ziyaretçilerine sunacak.

9-13 Mayıs tarihleri arasında Yenikapı Meydanı’nda toplam 883 sporcu, 13 spor dalında müsabaka yapacak. Çeşitli atlı akrobasi gösterileri olacak. Toplam 43 oba çadırı ve bir tane de büyük han çadırı alana kurulacak. 14 Türk Devleti ve toplulukları çadırlarının yanı sıra Katar ve Kazak çadırı olacak. 20 adet bölgesel çadırlar ile bazı belediyelerin çadırları yine Türk geleneksel sporlarını temsilen kurulacak. Diriliş Ertuğrul, derviş ve geleneksel dondurma çadırı da Etnspor Kültür Festivali sürprizleri arasında yer alacak.Spor dallarında toplam 84 at kullanılacak, katılımcıların da çoluk binebilecekleri atlarla birlikte 150 at olacak. 26 geleneksel çocuk oyunlarıyla birlikte TRT Çocuk alanında, Rafadan Tayfa ile Maysa İle Bulut karakterleri çocuklarla buluşacak. Ziyaretçiler, Mangala, Fetih güreşleri ile çeşitli sahne gösterilerini keyifle izlerken, çok sayıda ülkenin yöresel lerini de festival boyunca tatma imkanı bulacaklar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here