Dünyanın en renkli ve başarılı kukla oyunlarını her yıl ’da bir araya getiren Uluslararası İstanbul Kukla i,  bu yıl 13-29 Ekim’de severlerle buluşuyor.

Bu yıl festivalde 15 ülkeden dünya starı 20 grup yer alıyor

Bu sene programda üç yerli oyun, 15 ülkeden 18 yabancı topluluk yer alıyor. Yerli gruplar, Cengiz Özek,   Gülgeç, Açıkgöz Kukla’dan oluşuyor. Yabancılar ise; Avusturya’dan Thomas Eddl, Fransa’dan Ruşen Yıldız, İspanya’dan Toni Zafra, Ytuquepintas ve El Gecko con Botas, İtalya’dan Paolo Papparotti, Macaristan’dan Mikropodium, Çin’den Mao Mao, Tayvan’dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu, Kamboçya’dan Sovannaphum, Rusya’dan Meta Zero, Arjantin’den La Gorda Azul, Çek Cumhuriyeti’nden Karromato, İsrail’den Ornan Braier ve Hindistan’dan Krishnan Kutty Pulavar Memorial Tholpavakoothu Puppet Centre.

uluslararası İstanbul kukla festivaliYeni Açılım

Ayrıca, bu yılki festivalde Türkiye’den Gölge tiyatrosu Karagöz sanatçısı Cengiz Özek ve Çin’den gölge tiyatrosu sanatçısı Jian Xin Li yepyeni bir kukla prodüksiyonunda bir arada. Geçtiğimiz Haziran ayında Hong Kong’da, toplam 20 gösteri ile seyirciyle buluşan oyunda Çin’de “Avanti” ismiyle anılan Nasrettin Hoca hikayeleri gölge tiyatrosuna uyarlanıyor.

Gölge Tiyatrosu’nun 500. Yılı

Bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek festivalde; 2017 yılının Türk Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı olması sebebiyle gölge tiyatrosuna da özel bir yer verildi. Gölge Tiyatrosu’nun doğduğu yer olarak düşünülen Asya’dan birçok gölge kukla grubu festivale davet edildi.

Topkapı Sarayı Müzesi Karagöz Koleksiyonunu Festival için leyecek

Türk Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı nedeniyle Topkapı Sarayı Müzesi Karagöz Koleksiyonu da yıllar sonra yeniden sergilenecek.

Kukla Müzesi Kurulması…

20 yılda 300’den fazla kukla grubuna ev sahipliği yapan, 2500’den fazla kuklacıyı Istanbul’da ağırlayan İstanbul Uluslararası Kukla Festivali, kukla sevgisini  Kukla Müzesi oluşturma üzerine yönlendirecek.

uluslararası İstanbul kukla festivaliÜlkemizdeki yabancı kültür merkezleri bu yıl da festivalin destekçisi…

  1. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, İtalyan Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Cervantes Kültür Merkezi, İsrail Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleşiyor.Festival İstanbulun iki yakasında 21 sahnede perde açıyor…Festivalde yer alan dünyaca ünlü gruplar; , Fransız Kültür Merkezi, Sahne Pulcherie, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi, Terakki ve Işık Okulları salonları, Sarıyer Halk Eğitim Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Yeldeğirmeni Kültür Merkezi, sahnelerinde seyirciyle buluşacak.Oyunların hedef kitleleri küçük yaşlardan yetişkinlere dek farklılık gösteriyor…Uluslararası İstanbul Kukla Festivali bu yıl da her yaşa, her ilgi alanına ve beğeniye hitap edecek çok farklı üsluplar ve tekniklerle dolu bir program içeriyor.Geleneksel kukla örnekleri olan Kasperl ve Karagöz’ün yanı sıra, medya tiyatrosu, Origami dans ve mask tiyatrosu örnekleri de festivalde mevcut. Ayrıca gölge tiyatrosunun seçkin örneklerini de festivalde seyredebileceğiz. Shangay’dan Master MaoMao Çin gölge tiyatrosundan örnek sunarken, Phon Phen Gölge Tiyatrosu Kamboçya gölge tiyatrosundan bir örnekle, Tayvan ise Kaohsiung Gölge Kukla Müzesinin bir gösterisiyle festivale katılacak.Festival programı http://www.istanbulkuklafestivali.com/tr/oyun-duzeni/oyun-duzen

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here