Patara Antik Kenti kazıları Türkiye İş Bankası desteği ile devam ediyor. Türkiye’nin tarihi zenginliklerinin gün yüzüne çıkarılması ve korunması amacıyla uzun soluklu projeler yürüten Türkiye İş Bankası, iştiraklerinden Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ile birlikte ülkemizin önemli tarihi ve kültürel mekânları arasında yer alan Patara Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarına destek vermeye başladı.

prof-dr-havva-iskan-isik patara antik kentiAntalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarında bulunan Likya Birliği ve Eyaleti’nin başkenti Patara, günümüze oldukça iyi biçimde ulaşan , meclis, tapınak, horrea (depo yapıları), stadyum, hamam ve kiliseleri ile görkemli bir ören yeri resmi liyor. “Deniz Feneri” ve “Yol Kılavuz Anıtı” gibi benzersiz anıt eserlerin yanı sıra, 1905 yılına ait ilk Osmanlı Telsiz Telgraf İstasyonu olma özelliğine sahip bir külliyeye de ev sahipliği yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Patara Antik Kenti kazısı 30 yıla yakın süredir Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Fahri Işık ve Prof. Dr. Havva İşkan Işık liderliğinde sürdürülüyor.

turkiye-is-bankasi-grubundan-patara-antik-kenti-kazilarina-destek-senar-akkus patara antik kentiPatara Antik Kenti’nde düzenlenen ve İş Bankası Grubu’nun kazılara verdiği desteğin tanıtıldığı basın toplantısında konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş, ülkemizin sahip olduğu zengin arkeolojik ve kültürel mirasa dikkat çekerek İş Bankası Grubu’nun bu zenginliklerin gün yüzüne çıkarılması için kazı çalışmalarına katkı sağladıklarını söyledi.

prof-dr-fahri-isik patara antik kentiAkkuş: “Patara Antik Kenti dünya kültür mirasına büyük katkı sunacak”

İş Bankası Grubu’nun sağlayacağı katkının 5 yıl boyunca devam edeceğini, böylece çalışmaların sürdürülebilirliğinin garanti altına alınacağını belirten Senar Akkuş sözlerine şöyle devam etti: “Arkeoloji, insanlığın geçmişini, kültürlerin değişimini, kimi zaman bir mutfak eşyasından, kimi zaman bir savaş aletinden, kimi zaman da bir takıdan topladığı ipuçlarıyla ekonomik krizleri, doğal afetleri, savaşları, zenginlikleri ve kıtlıkları bizlere anlatır. Arkeolojik kazıların büyük bir titizlik, emek ve sabır gösterilerek gerçekleştirilmesi ve on yıllarla ifade edilen sürelere yayılması bu çalışmaların uzun soluklu olarak desteklenmesi ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Biz de bu ihtiyaç ve Bankamızın kuruluş idealleri gereğince, ülkemizin ve toplumumuzun geleceğine karşı duyduğumuz sorumluluktan hareketle, bu topraklara ait hazinelerin, değerlerin kaybolup gitmesine seyirci kalamayacağımızı düşünüyoruz. Bu sorumluluk bilinciyle iştiraklerimizden Şişecam ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ile birlikte Patara Antik Kenti kazılarına bu yıldan itibaren destek vermeye başladık. Kazılarda ortaya çıkarılan arkeolojik değerler sadece Anadolu topraklarının medeniyet tarihine ışık tutmakla kalmayacak, dünya kültür mirasına da katkı sağlayacak.”

patara-antik-kenti-kazilari-turkiye-is-bankasi-destegi-ile-devam-edecek patara antik kentiTürkiye İş Bankası 2012 yılından bu yana dünyanın önde gelen açık hava müzelerinden biri olan Zeugma Antik Kenti’nde sürdürülen Muzalar (Esin Perileri) Evi’nin kazı çalışmalarına da katkı sağlıyor.

Kazı çalışmaları 1988 yılında Prof. Dr. Fahri Işık tarafından başlayıp ve 2009 yılından itibaren Prof. Dr. Havva İşkan Işık tarafından sürdürülen Patara Antik Kenti, Antalya-Muğla il sınırını çizen Eşen Çayı’nın doğusunda, Kaş ilçesine bağlı Gelemiş Köyü sınırları içinde konumlanır. Ele geçen arkeolojik bulgularla kentin tarihi Erken Tunç Çağı’na kadar inmektedir. Kentin adının geçtiği en erken yazılı belge ise, Yalburt’taki MÖ 13. yüzyıla tarihlenen kaynak tapınağının Luvice hieroglif yazıtıdır. Patara Hitit Lukkası’ndan Homeros Lykiası’na kesintisiz geçmiştir. Kent MÖ 540 dolaylarında Karia üzerinden gelen Pers komutan Harpagos’la Perslere, MÖ 516/15 yılında Sardes’teki “Birinci Satraplığa” bağlanmış; MÖ 469/68 Eurymedon Deniz Savaşı’ndan sonra Attika-Delos Deniz Birliği’ne katılmıştır.patara patara antik kenti Patara MÖ 334/33’te Büyük İskender’e kapılarını açmış, Ptolemaios Philadelphos’la MÖ 281 Korupedion Savaşı sonrasında Mısır egemenliğine geçerek yaklaşık yüz yıl boyunca bu kralın eşi Arsinoe’nin adını almıştır. MÖ 168/67’de kurulan “Lykia Birliği”nin başkenti, Patara olmuştur. MS 43’de Lykia, İmparator Claudius’un emriyle bir Roma Eyaleti’ne dönüştürüldüğünde, bu yeni “Lykia Eyaleti”nin başkenti de Patara’dır. Roma ve Doğu Roma İmparatorlukları sürecini çok gelişkin bir biçimde yaşayan Patara ile ilgili son aktarım, 1478 tarihinde Cem Sultan’ın buraya Rhodoslular ile bir anlaşma yapmak için gelmesi ile ilgilidir. kent-taki patara antik kentiEşen Çayı’nın taşıdığı kumlar en geç MS 16. yüzyıldan itibaren Patara limanının denizle bağlantısını kesmiş ve böylece Patara kenti tarih sahnesinden silinmiştir. Bu kent; Homeros tarafından “Lykegenes=Lykia soylu” olarak tanımlanan tanrı Apollon’u, 20 Haziran 312’de burada şehit edilen Aziz Methodius’u ve MS 4. yüzyılda Patara’da doğan, yetişen ve tüm dinsel öğretisini Patara’da geliştiren çağdaş dünyanın Noel Babası Aziz Nikolaos’u ile dinler tarihinde de ayrıcalıklı bir konuma sahiptir.

Nisan-Ekim Yaz Açılış Saati: 08:00 Kapanış:19:00 Kasım-Mart Kış Açılış Saati: 08:00 Kapanış:17:00

Giriş Ücreti: 15 TL Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz. İş Bankası kredi kartınızla Müzekart ile giriş yapılan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerini 1 ay boyunca ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz giriş için turnikeli geçiş sistemine dahil olan noktalarda kredi kartınızı turnikelerde okutmanız, turnike bulunmayan müze ve ören yerlerinde ise POS cihazlarından kartınızı okutmanız yeterli olacaktır.

1 YORUM

  1. […] ve tanrıçası Okeanos ve Tethys betimlemeleri yer alıyor. İş Bankası ayrıca Antalya’daki Patara Antik Kenti, İzmir’de Teos Antik Kenti ve Aydın’da Nysa Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarını da […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here