Beyoğlu i Beyoğlu Belediyesinde himayesinde “Beyoğlu Hareketleniyor” Beyoğlu’nda “50 Gün Festival Var” sloganı ile,Türkiye’de kendi alanlarında duayen tüm kültür- adamlarının ve Türkiye’nin büyük ustalarının yer alacağı 7 ayrı festival düzenliyor.

TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Kültür Kenti Vakfı, Aydın Üniversitesi, Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği’nin işbirliğinde yapılacak festival 50 gün sürecek. Taksim Meydanı’na kurulan 3500 Metrekare alan içinde yer alan 76 stantta gerçekleşecek , ‘Antika Festivali’ ile start alacak. Daha sonra, ‘Altıneller Festivali’, ‘Tasarım Festivali’, ‘Sahaf Festivali’ ve “Filim Festivali’ ile devam edecek olan etkinlikler, ‘KSD (Kültürler Arası Sanat Diyalogları)’ ve ‘Bilim Şenliği’ ile tamamlanacak.

İSTANBUL’UN ANTİKASI 28 EYLÜL- 05 EKİM’DE TAKSİM’DE

Beyoğlu Festivali, 28 Eylül Çarşamba günü Taksim Meydanı’nda düzenlenecek Antika Festivali ile başlayacak. İstanbul’un dört bir yanından 50’ye yakın antikacının yer alacağı festivalde; söyleşi, eski mobilya restorasyonuyla ilgili altın varak ve gomalak işlerinin canlı uygulamaları da dahil antikanın tüm alanlarında en geniş sanatsal etkinlikler yer alacak. Her gün akşam saatlerinde Mezat’ın da yapılacağı festival 5 Ekim de son bulacak.

BİR BİRİNDEN FARKLI KÜLTÜRLER BEYOĞLU’NDA BİR ARAYA GELECEK

Türkiye sının yenilerinden klasiklerine kadar birçok i sanatseverlerle buluşturacak olan Beyoğlu Film festivali 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Beyoğlu Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği ve her yıl farklı ülkelerden, kültürlerden sanat temsilcilerini Beyoğlu’nda bir araya getiren Kültürlerarası Sanat Diyalogları Festivali’nin yedincisi ise bu yıl 6-20 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

ALTIN ELLER FESTİVALİ 07-16 EKİM’DE

Taksim Meydan’ı Antika Festivali’nin ardından 7 Ekim Cuma günü ‘Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Bu yıl 11. kez düzenlenecek olan festival, Türkiye’nin yedi bölgesinden çok sayıda zanaatkârı Beyoğlu’nda buluşturacak. Beyoğlu Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Kenti Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan festivalde, zanaatkârlar çömlek yapımından çiniciliğe, ahşap işçiliğinden tespih yapımına kadar pek çok geleneksel el sanatı dalında hünerlerini leyecek. Festival 16 Ekim de sona erecek.

TASARIM FESTİVALİ 18-23 EKİM’DE

Beyoğlu Belediyesi’nin Kültür Kenti Vakfı ile ortaklaşa hayata geçirdiği Ustaişi Beyoğlu Projesi kapsamında üretilen tüm ürünler 18-23 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek ‘Tasarım ve Zanaat Festivali’nde sergilenecek. Taksim’de gerçekleştirilecek olan festival Sergi, konferans, kitap ve görsel dokümantasyon çalışmalarını da kapsayacak.

SAHAF FESTİVALİ 24 EKİM-06 KASIM’DA TAKSİM’DE

Beyoğlu Belediyesi tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen ‘Beyoğlu Sahaf Festivali 24 Ekim Çarşamba günü kitapseverler ile buluşacak. 6 Kasım’a kadar devam edecek olan festivalde onlarca sahaf ve on binlerce kitap 14 gün boyunca Taksim Meydanı’nda okuyucularla buluşacak. Türk el sanatlarının kabul edilmiş en önemli sanatçıların katılacağı Sahaf Festivalinde asırlık kitaplar, tarihe tanıklık eden dergiler, eskiye ait yazılar ve fotoğraflar, film ve afişleri, nadide levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonlar, stantlardaki yerini alacak.

FESTİVAL GEÇİDİ, BİLİM ŞENLİĞİ İLE SON BULACAK

Beyoğlu Festival Şöleni 9-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Meraklı Zihinler Bilim Şenliği’ ile son bulacak. İTÜ Bilim Merkezi ile birlikte Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilecek festivalde; bilim gösterileri, tematik atölye çalışmaları, atölye/laboratuvar çalışmaları, bilim ve zekâ oyunları ile yarışmalar düzenlenecek. ‘Meraklı Zihinler Bilim Şenliği’nde proje stantları da yerlerini alacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here