Semeni Restaurant , Bu sefer sizlere Iğdır yöresinin ve ona komşu olan üç ülkenin Azerbaycan-İran-Ermenistan mutfağıyla tanıştırmak istiyorum. semeni-restaurant semeni restaurantSemeni Restaurant oraların ev kültürünü gelen misafirlerine sunuyor her gün yenilen menüsü ile birbirinden lezzetli yemeklerini deneyebilirsiniz önceden arayıp günün menüsünü sormanızda fayda var. Türk kültüründe “yaşam otu” anlamında gelen Semeni kelimesinden adını alan mekan, Iğdırlı Azeri asıllı bir aile tarafından hizmet veriyor sahipleri Nevra hanım ve oğlu Alican bey samimi sohbetleri güler yüzlü servisleri ile kendinizi ev ortamında hissi yaratıyor yemekler hakkında merak ettiğiniz soruları gönül rahatlığı ile sorabilirsiniz.

Yemeğe çorba ile başlamak isteyenler için sıcak yoğurt çorbasında kişniş aşurelik buğday bulunuyor , köy çorbasında ise nohut et suyu bulgur var.Soğuk yoğurt çorbası ise size yemekte eşlik edebilecek bir çorba yoğurdun içine ıspanak, nohut, pirinç, kişniş, dereotu, maydanoz ve pazı katılarak yapılıyormuş. Mezelerde ise zeytinyağlı zerdeçallı enginar ,ıspanak bulgurlu , Zerdeçallı İmambayıldıya bayılacaksınız.

tas-kofte semeni restaurantAna yemekte Taş Köfteyi deneyebilirsiniz,  3 saat taşta ahşap tokmakla dövülen Taş Köfte, kırık nohut, tarhun, patates ve ekşi erikle pişiriliyor. Altında lavaş ekmeği ile servis edilip  masasına geliyor. Kuşbaşı Etli ve Lepeli Sebze Dolmasında ise Dolmanın içi yöresel baharatlar, kuşbaşı et ve lepe ile hazırlanarak sebzelerin içine doldurulup ardından güveçte kısık ateşte uzun süre pişirilir. Sarımsaklı yoğurt ile servis ediliyor. pilav semeni restaurantParmaklı pilav, altında lavaşın tereyağında  pilav pişirildikten sonra süzüldükten sonra tavanın altına serilen lavaşların tereyağında kızartıldıktan sonra kek kıvamında hazırlanıp sonrada ters yüz edilerek tabağa konulup servis ediliyor. Ekşili Pilav ise pilavla sunulan etin içinde yarım nohut parçaları bulunan sebzeli lezzetli bir yemek. Tatlı olarak da un helvası ile bu güzel yemeği sonlandırabilirsiniz.

Menüsü: (01 Ekim 2016 )

Taş Köfte: 28 TL
Yoğurt Çorbası(Sıcak/Soğuk): 10 TL
Köy Çorbası: 10 TL
Ekşili Pilav: 25 TL
Zeytinyağlı Porsiyon: 10 TL
Kuşbaşı Etli Sebze Dolması: 28 TL
Un Helvası: 10 TL

Videoda izlediğiniz Ekşili Pilav 

Gezginnerede (@gezginnerede) tarafından paylaşılan bir video ()

Semeni Restaurant :Reşitpaşa Mahallesi,Tuncay Artun Caddesi, No 127, Sarıyer/ Tel: (0212) 277 20 24 Çalışma saatleri 09:00 – 18:00 Semeni Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato semeni restaurant

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here