PAYLAŞ

35. Uluslararası Kitap Fuarı otuz beşinci yaşında Almanya’yı konuk edecek. 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki teması “Felsefe ve İnsan”, onur yazarı ise filozof-akademisyen Sayın Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi olacak. Fuar boyunca tema kapsamında yurt içinden ve yurt dışından birbirinden değerli yazarların katılımıyla çeşitli kültür leri düzenlenecek. Uluslararası Salon kapsamında fuarın ilk 4 günü (12-15 Kasım) açık olacak Almanya ülke standında Almanya edebiyatı ve kültürüne yer verilecek.35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 35. uluslararası İstanbul kitap fuarı Fuarda, Onur Konuğu ülke etkinlikleri kapsamında söyleşi, panel, yayıncılarla profesyonel buluşmalar ve etkinlikleri düzenlenecek.

Onur Konuğu Almanya, “Worte Bewegen / Sözcüklerin Etkisi” teması kapsamında dört gün boyunca düzenleyeceği etkinliklerde fuar ziyaretçilerini ağırlayacak.  Almanya’nın önde gelen yazarları, İstanbul Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluşacak.

Kitapları dünya çapında on beş dile çevrilen Alman felsefe yazarı Wilhelm Schmid’in kitapları İletişim Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır. Türkiye’de, Sakin Olmak, Aşk, Arkadaşlıktaki Saadete Dair ve Mutsuz Olmak kitapları ile tanınan Schmid, 12 ve 13 Kasım tarihlerinde Karadeniz Salonu’nda okurlarla söyleşecek.

 Almanya’dan Göçmenlik ve Kimlik Etkinlikleri

Almanya Ulusal Standı’nda,  göçmenlik ve kimlik üzerine söyleşiler düzenlenecek. 12 Kasım Cumartesi günü saat 15.00’te Canan Topçu ve Dilek Zaptçıoğlu “Alman Olmak, Türk Kalmak?” üzerine söyleşecek. 13 Kasım Pazar günü saat 16.00’da ise Meltem Yılmaz’ın yönetiminde Olga Grjasnowa ve Müge İplikçi “Ben Kimim – Peki, Ben Nerelerdeyim?” isimli etkinlikte konuşmacı olacak.

Zor Zamanlarda Üzerine

13 Kasım Pazar günü saat 14.00’te Almanya Ulusal Standı’nda düzenlenecek “Oynuyoruz ve Bazı Şeyleri Biliyoruz…” etkinliğinde Sercan Gidişlioğlu’nun moderatörlüğünde Mert Fırat, Meltem Cumbul ve Moritz Rinke fuar ziyaretçileriyle buluşacaklar.

Judith Kuckart’tan Yepyeni Bir Kitap

Türkiye’de Kütüphaneci kitabı ile tanınan Alman yazar Judith Kuckart’ın yeni kitabı Türkçe çevirisiyle fuarda okuyuculara sunulacak. Kuckart, Almanya Ulusal Standı’nda 14 Kasım Pazartesi günü saat 16.30’da Burhan Sönmez ile birlikte Silahı Seçmek adlı kitabının tanıtımı yapacak. Kuckart, 15 Kasım Salı günü saat 14.00’te ise yine Almanya standında Dilşad Budak’ın moderatörlük yapacağı “İki İnsan Karşılaştığında…” isimli etkinlikte Nermin Bezmen ile aşk üzerine söyleşecek.

Jan von Holleben ile Atölye Çalışmaları

Çocuk kitapları yazarı ve foto-illüstratör Jan von Holleben, 12, 13 ve 14 Kasım tarihlerinde 1 nolu holdeki etkinlik alanında, çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler düzenleyecek. “Kendi Kitap Dünyanı Kur” etkinliklerinde çocuklarla buluşacak, öğrenciler için portre çalışmalarını kapsayan yaratıcılık atölyeleri gerçekleştirecek.

Socrates Dergi Ekibi TÜYAP’ta

Düşünen spor dergisi Socrates Dergi ekibi, 12 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da Almanya Ulusal Standı’nda fuar ziyaretçileriyle buluşacak. Almanya ve Can Yayınları’nın düzenlediği “Spor ve Kültür – Sınırlara Hayır!” etkinliğinde Tobias Hülswitt moderatör, Moritz Rinke, Harun Tekin ve Fatih Demireli ise konuşmacı olacaklar.

 Almanya’dan Profesyonel Yayıncılık Buluşmaları

Onur konuğu Almanya, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile gerçekleştireceği profesyonel buluşmalarla değerli yayıncıları da bir araya getirecek. Bu etkinlikler kapsamında 14 Kasım Pazartesi günü, Türk-Alman Yayıncılar Buluşması, Almanya ve Türkiye Kitap Pazarlarında Son Durum, Çocuk Yayıncılığı ve Bağımsız Yayıncılık üzerine çeşitli paneller, 15 Kasım Salı günü ise onur konuğu ülke standında Günümüzde Toplumsal-Eleştirel Kitaplar Yayımlamak isimli bir panel düzenlenecektir.

Onur konuğu Almanya, Achim Wagner, Esmahan Aykol, Ilija Trojanow, Peter Schneider, Finn-Ole Heinrich, Silke Scheuermann, Matthias Göritz, Philipp Meuser, Peter Kraus vom Cleff, Alexander Skipis, Saskia Heintz ve Christoph Links gibi çok değerli yazarları ve yayıncıları da fuar ziyaretçileriyle buluşturacak.

Uluslararası Salon’da (1 nolu salon) yer alan Almanya standı, fuarın ilk 4 günü (12-15 Kasım) boyunca ziyaret edilebilecek. Fuar ziyaretçileri, Almanca kitapları ise fuar süresince 2 nolu salonda yer alan Alman Kitabevi standında bulabilecekler.

ZİYARET SAATLERİ: Hafta sonu : 10.00-20.00  Hafta içi :10.00-19.00 (*20 Kasım : 10.00-19.00)

Tüyap kitap fuarı nerede

Adres :Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi – Beylikdüzü / İSTANBUL

Bir Cevap Yazın