Türkiye’de Sivil Havacılık

Ülkemizin coğrafi konumunun merkeziliği, kalabalık nüfusu ve hem yurt içi hem de yurt dışı ulaşım ağının oldukça yoğun olması sebebiyle ciddi bir yolcu ve yük taşımacılığına ev sahipliği yapması şüphesiz bir gerçek ve sonuç olarak ortaya çıkıyor. Her geçen gün gelişen havacılık sektörü, özel firmaların yoğunlukları ve birbiri ardına açılan havalimanları ile gittikçe büyümekte.

merkezli olarak ülkemizdeki sivil havacılık yoğunluğu Antalya ve İzmir ile de ilk üç sırayı alıyor. Türkiye’de yurt içi ve yurt dışı uçak bileti satışları en çok İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, Antalya, Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Bodrum, Dalaman, Adana Şakir Paşa, Samsun Havalimanları varışlı ya da çıkışlı olarak gerçekleşiyor.

Hava Yolu Şirketlerimiz:

THY: Dünya’nın en iyi hava yolu şirketlerinden biri konumunda olan Türk hava yolları bayrak taşıyıcı hava yolumuz olarak aynı zamanda Dünya’nın en fazla ülkesine uçak hava yolu firması unvanına da sahip. Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Amerika’ya dünyanın her yerine direkt tarifeli seferleri bulunan THY aynı zamanda uluslararası alanda medarı iftiharımız sayılabilir.

Pegasus: Türkiye’de sivil havacılığı “low cost / düşük fiyatlı havayolu” kavramıyla tanıştıran Pegasus (PGS) özellikle en uygun uçak bileti fiyatları konusunda öne çıkan bir firma.

Onur Air: Atatürk Havalimanı merkezli olarak yurt içi ve yurt dışında birçok noktaya uçan Onur Havayolları, alternatif fiyatlarla hizmet veriyor.

Atlas Global: Eskiden Atlas Jet ismi ile hizmet veren firma günümüzde yurt içi ve yurt dışı tarifeli seferlerine ek olarak, özellikle Rusya / Ukrayna pazarında Türkiye’den bağımsız o bölge içinde de tarifeli seferleriyle öne çıkıyor.

Sun Express: Almanya Türkiye ortaklığıyla özellikle Antalya’dan Almanya uçak bileti başta olmak üzere yurt dışına ve yurt içine tarifeli seferleriyle öne çıkıyor.

Bora Jet: Küçük uçaklarla, hızlı uçuş ağını özellikle alternati destinasyonlar arasında sağlayan Boa Jet Airlines, hem yerel hem de uluslararası uçuşları ile sektöre fark katıyor.

Anadolu Jet Havayolları: THY’nin yurt içinde diğer firmalarla rekabet için kurduğu ikinci markası olan Anadolu Jet, ülkemizin yurt içi birçok havalimanını, birçok alternatif havalimanına bağlayan direkt tarifeli seferleri, uygun fiyatlı uçak bileti satarak sunuyor.

Yabancı Hava Yolu Şirketleri: Türkiye’de uçuş iznine sahip yüzlerce yabancı firma da, yurt dışı uçuşlarında alternatif seferlerle yolcularına hizmet vermekte. Dünya’nın her yerine başta İstanbul ve Antalya olmak üzere direkt seferler bulunmakta.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here