Yeni yıla girme totemleri 🙂 Kolombiya’da girecek olursanız, sokaklarda boş valizlerle dolaşan insanlara rastlarsınız. Çünkü Kolombiyalılar için sokaklarda boş valizlerle gezmek, koca bir sene boyunca gezmek anlamı taşır.

İskoçya’da iseniz eğer, gece yarısı misafir ağırlamaya hazırlıklı olun! İskoçya’da gelenekler, saat gece yarısını gösterdiğinde eşin dostun evine ‘’İlk ayak basan’’ olmayı gerektirir. Kültürel bolluk sembollerinden olan kömür, ekmek, viski gibi yiyecek veya içeceklerle en yakın arkadaşlarınız kapınıza dayanabilir.

Ruslar, dileklerini küçük kağıt parçalarına yazar, kağıtları yakıp yanık kağıtları şampanya bardaklarına atarlar. Bununla da kalsa iyi tabii! Bir de o şampanyaları içerler.

Hollandalılar ise kağıt değil yılbaşı ağaçlarını ateşe veriyorlar. Bunu, bir yıl öncesinin ruhlarını göndermek için yapıyorlar.

Panamada’da yakma modasına uyanlarda. Onlar da ünlülerin ‘’muneco’’ denen ve kötü ruhları temsil eden kuklaları yakılır. Kimin kuklası olduğu önemsenmeden.

En dikkatli olunması gereken yer ise Güney Afrika. Çünkü Güney Afrika halkı, eski elektronik eşyalarını camdan atar!

Kötü ruhları uzaklaştırmak için o gece beyazlarını giyen Brezilyalılar, 7 dalga üzerinde atlayınca şansınızın o sene boyunca güzel gideceğine inanırlar.

Şili’de ise evi içeriden dışarıya doğru süpürürseniz, bir önceki yılın da kötülüklerini ve ruhlarını beraberinde süpürmüş olursunuz. Ayrıca Şili’de tam gece yarısı bir kaşık mercimek yenir. Bunun, bütün bir yılı iş ve parayla donatacağına inanılır.

Yeni Zelanda’da iseniz ve yeni yıla uyuyarak girmek isterseniz, pek mümkün olmayabilir. Çünkü Yeni Zelanda halkı tencere ve tavalarını alıp yeni yılı caddelerde ellerindekileri çalarak karşılarlar.

Danimarka’da bir yandan eski tabak ve bardaklar eşin dostun kapılarına fırlatılırken bir yandan da tam gece yarısını vurduğunda sandalyelerin üzerinden aşağı atlanır. Yeni yıla hızla girmek kötü ruhları geride bırakır, iyi şans getirir.

Arjantin’de ise pembe don giymenin aşkı çekeceği düşünülmekte. Ayrıca Arjantinliler gece yarısında sağ ayaklarını ileriye doğru uzatırlar. Böylece yeni yıla sağ ayakla girmiş olduklarını düşünüp bütün yılın iyi geçeceğine inanırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here