PERŞEMBE SİNEMASSALT BEYOĞLU 3 MAYIS – 28 HAZİRAN 2018

SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle sürdürülen Perşembe sı’nın bu yılki programı, şehir hayatının zemin hazırladığı, dayattığı, aşina bir geçmiş ya da daha iyi bir gelecek için özlem uyandıran, zaman zaman da dirence yol açan “yenilenme” olgusunu işliyor.

Bugünün kentsel yapıları ağırlıklı olarak 20. yüzyılda iki büyük savaş, ardından kurulan çift kutuplu dünya ve bu sistemin nihai feshiyle şekillendi. Profesyonelleşme eğiliminin katkısıyla artan, dönemsel ihtiyaç ve tahayyüllere dayalı düzenlemeler yenilenme refleksinin belirgin ifadeleriydi. Yakın çevresiyle alışverişte olan merkezlerden uzak mesafedekiyle etkileşime geçen yaşama alanlarına dönüşen şehirler, planlamanın önünü alamadığı nüfus akımlarıyla büyümeye devam etti. Kültürel eğilimler, yerel yönetim stratejileri ve ekonomik imkânların biçimlediği; coğrafyaya göre değişen dönemlerde gündeme gelen yenilenme atılımları 1980’lerden itibaren küreselleşmeden etkilendi. Dünyanın dört bir yanında şehirler yeni yüzyıla benzeşerek girdi. Yeniden yapılanma süreci kent mekânında gitgide görünür olmaya başlıyor; kapasitesi artırılan havaalanları, işlek meydanlarda açılan müzeler, şehir merkezlerine dizi dizi yerleşen otellerle uluslararası deneyim tüketimi yaygınlaştırılıyordu. Şehirlilerin gönüllü veya zorunlu yer değiştirmeleriyle pekişen bu pratikler, toplumsal bağlamda zamanla ortaya çıkan açmazlar ile bunlara dair talepleri beraberinde getirdi. Tüm bunların yanı sıra şehir, bireylerin yerleşik düzen sorgulamaları ve değişim arayışlarına da sahne teşkil etti.

Perşembe Sineması’nın 2018 seçkisi, söz konusu koşulları oluşturan yenilenme arzusunun geçmişteki tezahürlerine bakarken bugünden geleceğe dair öneri ve olasılıklar üzerine düşünme amacını taşıyor. Çeşitli ülkelerden kurmaca ve belgesel ler, etki alanının genişlemesiyle sınırları bulanıklaşan şehirlerin anlatılarını birey hikâyeleriyle bir araya getiriyor.

PROGRAM

3 Mayıs Das Venedig Prinzip [Venedik Sendromu]
Andreas Pichler, 2012

10 Mayıs Durak [Enayi]
Yuriy Bykov, 2014

17 Mayıs Free Lunch Society [Bedava Öğle Yemeği Topluluğu]
Christian Tod, 2017

24 Mayıs Made in Dagenham [Kadının Fendi]
Nigel Cole, 2010

31 Mayıs Survival of a Small City [Hayata Tutunan Küçük Şehir]
Pablo Frasconi ve Nancy Salzer, 1986

7 Haziran Good Bye Lenin! [Elveda Lenin!]
Wolfgang Becker, 2003

14 Haziran Gaza Surf Club [Gazze Sörf Kulübü]
Philip Gnadt ve Mickey Yamine, 2016

21 Haziran Nocturama [Nocturama: Paris Yanıyor]
Bertrand Bonello, 2016

28 Haziran One of Us [Bizden Biri] Heidi Ewing ve Rachel Grady, 2017

Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır. Başlama saati 19.00 SALT Beyoğlu İstiklal Caddesi 136 Beyoğlu 34430 Türkiye

Salı-Cumartesi 12.00-20.00 Pazar 12.00-18.00

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here