Digilogue Summit- Future Tellers’18

Zorlu Holding’in Zorlu PSM ile birlikte hayata geçirdiği Digilogue’un her yıl gerçekleştirdiği; bilginin, yaratıcılığın, algoritmaların ve verinin; açık ve kapalı kullanımlarını odağına alan Digilogue Summit- Future Tellers’18, 19-20 Ekim tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek. “Yeni Öğrenme” (Kişi ve/veya Makine), “Veri Çağında Profil Oluşturma”, “Toplum ve Kültür Üzerinde Algoritmaların Etkisi”, “Dijital Alanlarda Kullanıcının Gizlilik ve Yasal Hakları ile Özgürlükleri” alanında üreten, öğreten ve araştıran isimler Digilogue Summit – Future Tellers’18’de bir araya gelecek. 

Paneller

19 Ekim, Cuma/ Zorlu PSM- Turkcell Platinum Sahnesi

9:00-09:30 –  & Networking

09:30-09:45 – Açılış Konuşmaları

Levent Erden (Hikaye Anlatıcısı)

Lalin Akalan (Digilogue Artistik Direktörü)

09:45-11:00 – Açıl Susam Açıl!

Açık Kaynak Akımı & Yeni Öğrenme- 1

Panelistler: Casey Reas (Processing, UCLA), Zach Lieberman (OpenFrameworks, School for Poetic Computation), Kyle McDonald, Lauren McCarthy

Moderatör: Refik Anadol

“Kaynakların paylaşımı ne anlama gelir?”

Panelde, açık kaynak akımının ve dayandığı değer yargılarının var olduğu kültürde neleri şekillendirip neleri tetiklediği üzerine tartışma zemini açılıyor.

Bu kültürün getirdiği toplumsal, politik, zihinsel ve fiziksel yaklaşımlar nelerdir?

Açık kaynak akımı; toplumda yaratıcı endüstrinin temsilcileri ve çıların; yaratıcı olmalarının yanı sıra geliştirdikleri yeni tasarımlar, paylaşılan bilgi, şeffaflık ve eş düzeyde etkileşim sayesinde yaratıcılığa olanak sağlayan bir rol üstlendiğini, yani yeni bir öğrenme biçimi yarattığını savunur.

Açık kaynak akımı ne gibi engellerin, sınırların önüne geçer? Gençliğe ne tür fırsatlar verir, onları nasıl güçlendirir?

Aynı paylaşım kültürü etrafında şekillenen toplulukların edindiği ortak deneyim, yeni öğrenme süreçleri için nasıl bir katalizör oluşturur?

Kaynakların paylaşılması, potansiyel özgürleşme ve sınırlamalarla ilgili tartışmaları tetikler mi?

11:00-11:40 – Veri Şehveti

Panelistler: Kına Demirel, İnci Kadribegiç

Moderatör: Levent Erden

Profilleme ve Dijital, Davranışsal ve Fiziksel Verinin Mahremiyeti

Veri toplamakla ilgili neden takıntılı haldeyiz?

Kitlesel veri havuzuna katkıda bulunmak için neden ve nasıl bu kadar tutkuluyuz?

Paylaşmak istemeyeceğimiz en “kıymetli” verimiz nedir?

Panelde, toplanan bilginin çıkarımları; bilgi- veri ister davranışsal veya organik, ister fikri veya kişisel mülkiyetler olsun; inceleniyor.

11:40-12:30 – Veri Mahremiyeti

Panelistler: Av. Gönenç Gürkaynak, Av. Gökhan Ahi

Moderatör: Levent Erden

“Adalet, hangi mülkün temelidir?”

Panelde, veri mahremiyeti ele alınarak hukuk sisteminin uzantıları, sınırları ve koruma altına aldığı haklar; değişen kişilik haklarını sorgulanıyor.

“Sahipliğin” bekçisi olan hukuk, 21. yüzyılda “sahipsizliği” nasıl tanımlar?

12:30-12:45 – Algoritmik Toplum

Konuşmacı: Prof. Dr. Ebru Yetişkin

“Algoritmalar toplumsal yaşamın farklı alanlarını nasıl etkiler?”

Nasıl bir gelecek tasarlanıyor?

Başka olasılıklar sanat yoluyla nasıl çeşitlendirilebilir?

12:45-13:30 – Öğle Yemeği & Kahve

13:30- 14.30 – Eğitim şart mı?

“Öğrendiğimiz gibi mi öğrenmeliyiz?“ Yeni Öğrenme-2

Panelistler: Gökhan Yücel, Eda Aksoy, Ecmel Ayral, Meriç Öner

Moderatör: Levent Erden

İnsanı geleceğe hazırlayacak bir eğitim sistemi nasıl olur?

E-dersler ve uygulamaların erişilebilirliğinin arttığı, kendi kendine öğrenmenin teknoloji sayesinde yaygınlaştığı; merkezi olmayan çalışma alanlarının yayıldığı bir dönemde geleneksel eğitim kurumları nasıl evrilir?

Birlikte çalışma kültürü, deneme-yanılma ve öğrenme gibi yöntemler geleneksel akademi veya sanat- kültür kurumlarına nasıl entegre olur?

Geleneksel kurumlar, bu yeni öğrenme kültürüne apatasyon için nasıl inovasyonlar yapıyor?

Fiziksel alanların sorgulandığı bir dönemde, topluluklar oluşturan ve insanları bir araya getiren etkileşim alanlarına neden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz?

Öğrenme alanı nasıl genişletilir ve öğrenmek nasıl kolaylaştırılır?

14:30-14:50 – Yapay Zeka ile İşbirliği

Konuşmacı: Refik Anadol

14:50-15:20 – Ne olacak bu insanin hali?

Konuşmacı: Cengiz Ultav

15:20-15:30 – Sinirsel (Nöral) Estetik

Konuşmacı: Gene Kogan

15.30-15.45 – Kapanış Konuşmaları

Levent Erden (Hikaye Anlatıcısı)

Lalin Akalan (Digilogue Artistik Direktörü)

Atölyeler

20 Ekim, Cumartesi / Zorlu PSM- Studio

09.00-10.00 – Refik Anadol L.A. Philharmonic WDCH Dreams Proje Tanımı ve Giriş

10.30-11.30 – Casey Reas – Koşullu Boyama Atölyesi (*)

Koşullu Çizim

Sistem ve kod yazımında en temel düşünce biçimlerinden birkaçını keşfetmek üzere kağıt üzerine bir dizi çizim yapılacak olan atölyede; dama tahtası strüktürü, tesadüfi operasyonlar, ikili ağaçlar ve ortak çizim gibi konular ele alınacak.

(*)ların ve yetişkinlerin katılımına uygundur.

12.00-13.00 – Zach Lieberman – openFrameworks’te Çizim

openFrameworks’teki yaratıcı çizimin temel noktalarının ele alınacağı atölyede, özellikle animasyon ve interaktif içerik yaratırken kod ve görsel biçimle çalışırken başvurulacak bazı özel yaklaşımlara odaklanılacak. Bu çizimlerin nasıl yapılacağı, kaydedileceği ve paylaşılacağına odaklanan ve deneyselliğe müsait ilginç verilere sahip birkaç örnek çerçeveyle çalışılacak. Katılımcıların, kod konusunda temel deneyime sahip olması gerekir; ancak openFrameworks’te çalışmış olma şartı aranmaz.

13.30-15.30 – Gene Kogan – Makine Öğrenimi Atölyesi

Atölye, özellikle kendi sanatsal ve interaktif uygulamalarınızı yaratırken makine öğreniminden nasıl faydalanabileceğinizi gösteren uygulamalı bir giriştir. Katılımcılar; video, enstalasyon, canlı müzik performansları ve etkileşim tasarımında kullanılmak üzere gerçek zamanlı, modaliteler arası etkileşimleri yaratırken sinir ağlarını nasıl kullanacaklarını öğrenecek. Bir dizi açık kaynaklı ve değiştirilebilir araç atölye öncesinde dağıtılacak ve hem tarayıcı bazlı hem de masaüstü uygulamalar tanıtılacak. Atölyenin ardından katılımcılara makine öğrenimi için gerekli yöntemleri öğrenmeleri için mevcut kaynakların bir özeti sunulacak.

16.00-17.00 – Kyle McDonald – Atölye

Tuhaf Zeka

Hikaye anlatmak, yaratıcılığımızı ve merakımızı artırmak için algoritmalarla işbirliği yaparsak ne olur? Bu algoritmalar, öngörülebilir basit araçlar olmaktan ziyade kendilerine ait birer kimlik, önyargı ve nüans edinirse ne olur? Bunu ne kadar ileriye götürebiliriz? Sosyal etkileşimin kendisini tamamen makineleştirmenin sonuçları neler olabilir? Makine, nerede bitiyor ve biz nerede başlıyoruz? Bu konuşma yapay zeka alanında yakın zamanda görülen gelişmelerin araştırmaların problem çözümünü ve yaratıcıların sorduğu soruları nasıl değiştirdiğini inceleyecek. En yeni akademik araştırmalar ve medya sanatından antik mitlere ve sonsuz felsefi sorulara birçok konuya değinecek.

27 Eylül’de Walt Disney Concert Hall’de lenecek “WDCH Dreams” isimli görsel-işitsel performansının ardından zirvede konuşmacı olacak, çağımızın önemli yeni medya sanatçılarından biri olan Refik Anadol; openFrameworks gibi açık kaynak sanat mühendisliği araçlarına katkıda bulunan Kyle Mcdonald; kod ve sanatın kesiştiği konular üzerine atölye çalışmaları yapan ve dersler veren Gene Kogan; teknolojinin sosyal ilişkilerimize olan etkilerini sanatsal projelere dönüştüren Lauren McCarthy; kendisini yeni bir ifade ve oyun tarzları keşfetmeye adayan yeni medya sanatçısı Zach Lieberman ve daha birçok sanatçı, akademisyen ve iş insanı Digilogue Summit – Future Tellers’18’de yer alacak.

19 – 20 Ekim tarihlerinde 3. kez Zorlu PSM’de gerçekleşecek Digilogue Summit – Future Tellers’18, sanatın geleceğine ışık tutan ve teknolojinin sosyokültürel yansımalarını merkezine alan konuşmacılara iki gün boyunca ev sahipliği yapacak. Etkinliğin ilk gününde paneller ve konuşmalar yer alırken; 2. gününde atölye çalışmaları yapılacak.

Sanatın ve teknolojinin izinde; Refik Anadol

Çağımızın önde gelen yeni medya sanatçılarından biri olan Refik Anadol, “Infinity Room” isimli projesiyle Türkiye’de ilk kez 2015 yılında gerçekleşen Zorlu PSM ev sahipliğindeki “40 metre // 4 duvar // 8 küp” sergisinde yer aldı. 2016 ve 2017 yıllında Digilogue Summit – Future Tellers’ta konuşmacı olarak sanat ve teknoloji meraklılarının karşısına çıkan Refik Anadol, bu sefer 27 Eylül’de Walt Disney Concert Hall’in büyüleyici mimari üzerinde sergilenecek “WDCH Dreams” isimli görsel-işitsel performansının ardından Digilogue Summit – Future Tellers’18’e konuk olacak. Los Angeles Philharmonic’in 100 yıllık tarihindeki milyonlarca fotoğraf, basılmış programlar, ses ve video kayıtlarından oluşan 44.5 terabyte’lık devası bir datayı yorumlayarak eşsiz bir çalışmaya imza atmaya hazırlanan Refik Anadol, “Teknoloji, insanlığın aynasıdır.” söyleminin temelini oluşturan konuşmasıyla zirve takipçilerinin karşısına çıkacak.

Geleceğe açılan bir kapı: Digilogue Summit-Future Tellers’18

“Açık Kaynak Hareketi” ve “Yeni Öğrenme” temaları odağındaki Digilogue Summit – Future Tellers’18’in konuşmacıları arasında; openFrameworks gibi açık kaynak sanat mühendisliği araçlarına katkıda bulunan ve sanatçıların yeni algoritmaları yaratıcı bir şekilde kullanabilmelerine olanak sağlayan araçlar geliştiren Kyle Mcdonald, kod ve sanatın kesiştiği konular üzerine atölye çalışmaları yapan ve dersler veren Gene Kogan, gözetim, otomasyon ve ağ kültürü konularının sosyal ilişkilerimizi nasıl etkilediğini inceleyen sanatçı Lauren McCarthy, kendisini yeni bir ifade ve oyun tarzları keşfetmeye adamış yeni medya sanatçısı Zach Lieberman, bilim, sanat ve teknoloji ekseninde çalışan araştırmacı Ebru Yetişkin, Google’da program yöneticisi olarak çalışan Eda Aksoy, işleri Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya’daki birçok müze ve galeride gösterime sunulan Casey Reas, “Big Data” ve sadakat konuları üzerine birçok konferansta konuşmacı olarak yer alan Kına Demirel, Bilişim Hukuku alanında akademik ve profesyonel olmak üzere yoğun çalışmaları olan Av. Gönenç Gürkaynak, SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner, dijital diplomasi yüksek lisans dersleri veren Gökhan Yücel, kök hücre çalışmalarıyla pek çok kongrede konuşmacı olarak bulunan İnci Kadribegiç ve daha pek çok isim yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here