Tayland Kültür leri , Türkiye ile Tayland arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 60. yılı nedeniyle bu yıl “Türkiye – Tayland Karşılıklı Kültür Yılı” olarak kutlanıyor. Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tayland Krallığı Kültür Bakanlığı tarafından imzalanan Kültür Yılı Niyet Bildirgesi çerçevesinde ülkemizde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. , İzmir ve ’da gerçekleştirilecek etkinliklerde Tayland’a özgü müzik ve dans gösterileri, moda sunumları, geleneksel kukla su gösterileri, fotoğraf leri ve gösterimleri yapılacak. İstanbul’da yapılacak etkinliklerin ev sahibi ise Beyoğlu İstiklal Caddesi’nin en önemli tarihi yapılarından biri olan Grand Pera olacak. 28 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Tayland Film Haftası ve 5-7 Ekim tarihleri arasında ise Tayland Kültür Etkinlikleri Grand Pera’da Tayland kültürünü daha yakından tanımak isteyenlerle buluşacak.

Tayland Kültür Etkinlikleri’nin açılışı 28 Eylül Cuma günü Tayland Kralllığı Kültür Bakanı Vira Rojpojchanaratve TürkiyeCumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ömer Arısoy ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdürü Erkin Yılmaz’ın katılımıyla Grand Pera’da gerçekleşti. 5 Ekim’e kadar sürecek Tayland Film i boyunca Bir Muay Tay Efsanesi: 9 Satra, Pirinç Şarkısı, Serd , Kötü Deha, Siam Square, Santi-Vina gibi Tayland Sineması’nın önemli filmleri gösterilecek. Film gösterimleri ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Tayland Kültür Etkinlikleri, 5-7 Ekim günleri arasında İstanbullu severlerle buluşmaya devam edecek. 5 Ekim Cuma günü Grand Pera Emek Sahnesi’nde yapılacak birbirinden güzel sahne etkinlikleri, danslar, kukla şovları, Muay Thai gösterileri izleyenlere keyifli anlar yaşatacak. 6 Ekim Cumartesi günü ise Cercle d’Orient Binası’nda Tayland Moda Gösterisi moda tutkunlarıyla buluşacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here