İzmir GastroFest , ürün zenginliği ve çeşitliliğinin yanı sıra kendine özgü lezzetlere sahip İzmir’de ilk kez çok kültürlü yapısını yansıtacak bir gastronomi i düzenleniyor.

21 Ekim’de, tarihi Alsancak Tren Garı’nda yapılacak olan “İzmir GastroFest” yerli, yabancı ünlü şefleri, yazarlarını ve akademisyenleri buluştururken, farklı panellerde gündemin sıcak konusu olan “Göç” teması işlenecek.

Metro’nun ana sponsor olarak yer aldığı, Öztiryakiler, Birlikte Güzel, Çimstone, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ford, Pınar, Şölen Çikolata, Şekerbank gibi kurumlar ve markaların desteklediği, İzmir GastroFest’in ulaşım sponsorluğunu Türk Hava Yolları üstleniyor.

Festival İzmir’in simgelerinden boyoz, söğüş, kumru, gevrek gibi sokak lezzetlerinin ikramıyla başlayacak. Müge Akgün moderatörlüğünde yapılacak, Ahmet Örs, Nedim Atilla, Haluk Özyavuz, Ahmet Güzelyağdöken’in konuşmacı olarak katılacağı ilk panelin konusu “Göç İle Şekillenen İzmir Mutfağı”.

İzmirli şarap üreticileri Can Ortabaş (Urla Şarapçılık), Reha Öğünlü (Urlice) Enis Güner (Sevilen), Ali Boz (Lucien Arkas Şarapları) ve danışman şef Vedat Başaran bölge bağcılığını ve şaraplarının sorunlarını Bülent Akgerman moderatörlüğünde tartışacak.

İzmir Gastrofest’in konukları ve konuşmacıları arasında Yunanistan’ın “mutfak kraliçesi” Argiro Barbarigou, İsrail’in en tanınmış restoranlarından Eucalyptus’un sahibi ve şefi Moshe Basson, Parabere Forum’un kurucusu, gastronomi dünyasının en etkili kadınlarından, yeme-içme yazarı Maria Canabal, yemek sosyolojisi konusunda uzman Profesör Dr. Zafer Yenal, Prof. Dr. Biray Kolluoğlu, rehber ve yazar Saffet Emre Tonguç ve marka iletişim uzmanı Lisa Donoughe gibi kamuoyunun yakından tanıdığı isimler de var.

Ünlü şeflerimiz Aylin Yazıcıoğlu, Şemsa Denizsel, Yılmaz Öztürk, Osman Sezener, İsmet Saz, Murat Bozok ve Jale Balcı kaçırılmayacak ‘workshop’lar gerçekleştirecekler. Festival ziyaretçileri, Mürver, Neolokal, Frankie, Ent, Cantinery, Balmumu, Seçkin Et, Balık Ada, Naif, LessOrdinary, Monocrom, Bready Dante by Sarıket, Murano’s ve Dondurmino gibi ve İzmir’in ünlü lokantalarının lezzetlerini de tadabilecekler.

Almanya’nın önde gelen peynir uzmanlarından Ursula Heinzelmann İzmir ve çevresinin şaraplarını ve peynirlerini eşleştirecek. Deniz Alphan’ın ses getiren belgeseli “Kaybolan Bir Dil, Kaybolan bir Mutfak” ve Dünya’nın en iyi restoranlarından sayılan El Celler De Can Roca’nın sahibi Roca Kardeşlerin Türk Mutfağını keşif hikayesi olan “Turkish Way” i de festival kapsamında gösterilecek.

İzmir Gastrofest’in bir diğer sürprizi de Amerikalı saksafon efsanesi Ricky Ford’un ünlü piyanist ve besteci Ali Perret, trompetçi İmer Demirer, baterist Owen Hart ve kontrabascı Kaan Yıldız ile birlikte sahne alarak unutulmayacak bir caz ine imza atmaları olacak.

Ford, mutfağa girip annesinin ‘FishCake’ni, Ali Perret ise mürekkepli kalamarını yaparsa hiç şaşırmayın! Festival Birlikte Güzel’in sürpriz çısı ile düzenleyeceği After Party ile sona erecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here