Sergey Parajanov leri , Pera Film’in, Parajanov, Sarkis ile si kapsamında izleyiciyle buluşturduğu İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov programı devam ediyor. Seçkide; 20. yüzyılın en büyük başyapıtlarından biri olarak anılan Narın Rengi, eski bir Sovyet Gürcü halk masalı olan Suram Kalesi Efsanesi ve yönetmenin öne çıkan erken dönem eserlerinden Ukrayna Rapsodisi bulunuyor. Programda Parajanov filmlerinin yanı sıra ondan ilham alan çıların tanıklıklarına yer veren belgeseller de yer alıyor. İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov film programı, 17 Mart’a kadar ’nde ücretsiz izlenebilir.

Pera Film, 2019 programını, müzede devam etmekte olan Parajanov, Sarkis ile sergisi kapsamında düzenlenen İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov film programı ile açtı. Tarkovski, Godard, Fellini, Antonioni gibi tarihinin önemli yönetmenleri tarafından “dahi”, “üstat”, “sihirbaz” olarak anılan Sergey Parajanov’un kült filmlerini bir araya getiren program kapsamında, imzasını attığı ilk yapımlardan, sel sinemanın usta yönetmenlerinden biri olarak anılmasını sağlayan yapımlara kadar geniş bir seçki izleyiciyle buluşuyor. 17 Mart’a dek gösterimde olacak filmler arasında Andriesh, İlk Delikanlı, Ukrayna Rapsodisi, Taşta Bir Çiçek, Unutulmuş Ataların Gölgeleri, Hakob Hovnatanyan, Suram Kalesi Efsanesi ve Pirosmani Teması Üzerine Arabesk Çeşitlemeler yer alıyor. Program kapsamında ayrıca, Artavazd Peleshian’ın Mevsimler ve Ron Holloway’in Parajanov: Bir Ağıt belgeseli yer alıyor.

Sıra dışı yönetmenin hayal dünyasından imgeler perdeye yansıyor!

Sergey Parajanov filmleriİsyankar İmgeler: Sergey Parajanov film programı, yönetmenin günümüze ulaşan ilk filmi Andriesh’in gösterimi ile başlıyor. Yemelian Bukov’un bir kitabından uyarlanan 1954 tarihli film, Parajanov’un öğrenciyken çektiği ve sonradan kaybolan filmi Bir Moldova Masalı’nın uzun versiyonu olarak geçiyor. Alexander Dovzhenko’nun danışmanlığında hayat bulan İlk Delikanlı, Parajanov’un kariyerinin erken dönemlerine ait başarılı eserlerinden biri olarak öne çıkarken, 1961 yapımı Ukrayna Rapsodisi, Parajanov’un sinematik ve tematik açıdan özgür ifade tarzını yansıtıyor. Taşta Bir Çiçek ile mevcut politik düzen ile topluma sızan bir tarikat arasındaki çatışmayı işleyen Parajanov’un Unutulmuş Ataların Gölgeleri filmi, zengin kostüm ve renk kullanımı sayesinde ona dünya çapında ün kazandıran yapımlar arasında yer alıyor.

Sergey Parajanov’un modern Ermeni resim sanatının usta ressamı Hakob Hovnatanyan’ın hayatından kesitler sunan belgeseli, sanatçının resimlerinden ve 19. yüzyıl Tiflis’inden görüntü ve sesleri bir araya getirerek, şehrin kültürüne renkli bir şekilde hayat veriyor. 20. yüzyılın en büyük başyapıtlarından biri olan Narın Rengi, Ermeni âşık Sayat Nova’nın yaşam öyküsünü anlatırken, ozanın hayatını, yaşadığı önemli olaylardan ziyade şiirlerinden yola çıkarak beyazperdeye yansıtıyor. Parajanov ile Dodo Abashidze’nin birlikte yönetmenliğini yaptığı Suram Kalesi Efsanesi, eski bir Sovyet Gürcü halk masalının yeniden yorumu olarak öne çıkıyor. 1985 tarihli Pirosmani Teması Üzerine Arabesk Çeşitlemeler ise, Parajanov’un Gürcü primitif ressam Niko Pirosmani’nin sanatsal mirasına ilişkin kişisel görüşlerini içeriyor.

Program kapsamında ayrıca, yönetmen Artavazd Peleshian’ın görüntü yönetmeni Mikhail Vartanov’la birlikte yaptığı ve medeniyetten uzakta bir tarım toplumunun doğanın güçlerine karşı mücadelesini yansıtan Mevsimler ile Ron Holloway’in yönetmenliğini yaptığı Parajanov’un çalkantılı kariyerine derin bir bakış sunan Parajanov: Bir Ağıt belgeseli gösteriliyor.

Pera Film’in İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov film programı, 17 Mart’a kadar ücretsiz izlenebilir.

30 Ocak  Çarşamba  19:00   Ukrayna Rapsodisi (88’)Ukrainian Rhapsody

2 Şubat Cumartesi  15:00   Andriesh (59’)

3 Şubat Pazar 15:00   Suram Kalesi Efsanesi (83’)  The Legend of Suram Fortress

15 Şubat Cuma 21:00   Narın Rengi (80’)The Color of Pomegranates

23 Şubat Cumartesi  15:00   Hakob Hovnatanyan + Pirosmani Teması Üzerine Arabeskler + Mevsimler (57’)

Hakob Hovnatanyan + Arabesques on the Pirosmani Theme + Seasons of the Year

2 Mart Cumartesi  13:00 Parajanov: Bir Ağıt (57’) Parajanov: A Requiem
15:00 Unutulmuş Ataların Gölgeleri (92’) Shadows of Forgotten Ancestors

3 Mart Pazar 13:00 İlk Delikanlı (81’) The First Lad
15:00 Ukrayna Rapsodisi (88’) Ukrainian Rhapsody

9 Mart Cumartesi 13:00 Taşta Bir Çiçek (72’) Flower on the Stone

10 Mart Pazar 13:00 Hakob Hovnatanyan + Pirosmani Teması Üzerine Arabeskler + Mevsimler (57’) Hakob Hovnatanyan + Arabesques on the Pirosmani Theme + Seasons of the Year

17 Mart Pazar 15:00 Parajanov: Bir Ağıt (57’) Parajanov: A Requiem