Ülkemizin en önemli turizm yerlerinden olan Çeşme, birbirinden güzel plaj ve koylara sahip. Sahil, Deniz ve güneş üçlemesine âşık olanların tatil planları yaparken muhakkak Çeşme’yi de bu planlarına dâhil etmelerini öneriyoruz. Birbirinden güzel plajlara ücretsiz girebileceğiniz gibi gündüz plaj, gece beach club hizmeti veren sayısız plaj da Çeşme’de elinizin altında.
Mavinin birbirinden güzel tonlarına sahip en ünlü Çeşme Plajları ise; Pırlanta Plajı, Altınkum Plajı ve Ilıca Plajı. Ücretsiz olarak girebileceğiniz bu plajların sahil ve denizi oldukça temiz. Aynı şekilde plaj içerisinde bulunan sınırlı sayıda şezlong ve şemsiyelerden de ücretsiz olarak faydalanılabiliyor. Sığ suları ve kumsal plajı ile lu aileler için de uygun olan bu plajlara ulaşım da oldukça kolay. Özel araç ya da dolmuşlar ile ortalama 15-20 dakikada ulaşım sağlanabiliyor.

Çeşme PlajlarıPlajlar arasında ücret ödeyerek giriş yapabilecekleriniz de var elbette. Bunlardan en ünlüsü ise Aya Yorgi Koyu. Gençlere hitap eden tarzı ile oldukça popüler olan koyda gündüz denizin gece ise DJ performansları eşliğinde eğlencenin dibine vurabilirsiniz. Ortalama giriş ücreti kişi başı 50-60 Lira civarında değişiyor. Fiyatlara şezlong ve şemsiye dahil. Pek çok yere göre fiyatları biraz yüksek olsa da paranızın hakkını sonuna kadar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Ulaşımın da oldukça kolay sağlandığı koya özel araç ya da dolmuşlar ile ortalama 30 dakikada ulaşabilirsiniz.
Çeşme’ye kadar gelip tekne turu yapmadan dönmek olmaz tabi. Yapacağınız bu tekne turu Çeşme’nin gizli kalmış koylarından olan Eşek Adası, Mavi Koy ve Makri Adasını görmenizi sağlayabilir. Tekne turu yapmaya karar verirseniz sadece bu koylara tur düzenleyen firmaları tercih edebilirsiniz. Fiyatları ortalama 50-100 Lira arasında değişen bu turlarda öğle yemeği fiyata dahil oluyor. Her ada ve koyda ortalama 1,5 – 2 saat durulup plajlarında yüzme imkanı sunuluyor. Bunun haricinde tekneden atlama fırsatını da geri çevirmeyin.
Çeşme’de gezebileceğiniz Plaj ve Koylar elbette bunlarla sınırlı değil. Bunların haricinde Çark Plajı, Kocakarı Plajı, Tekke Plajı, Sığacık Plajı, Delikli Koy, Paşa Limanı Plajı, Boyalık Plajı, Piyade Koy Plajı ve Çiftlik Köy Plajı tercih edebileceğiniz diğer plajlardır.